‚Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.‘ V Praze proběhla pieta za Palacha

Tiše a se svíčkami v ruce lidé vzpomínali na Václavském náměstí na čin Jana Palacha, který se před 50 lety zapálil, aby vyburcoval společnost proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Poté se vydali centrem Prahy k Staroměstskému náměstí. Více než tisícovka jich předtím vyslechla vzpomínku chartistky Dany Němcové či kázání z Palachova pohřbu, které shromáždění svolanému spolkem Milion chvilek, poskytl farář a chartista Jakub Trojan.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akci k uctění Palacha svolala iniciativa pod heslem ‚Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí‘, transparent s tímto nápisem nesli lidé v čele průvodu spolu s velkou svící. Na druhém byl další Palachův citát ‚Velké myšlenky je třeba nejen mít, ale také je umět vyslovit a prosadit‘.

Můj synáčku, ozývá se hlas matky na dosud nezveřejněném záznamu z Palachova pohřbu

Číst článek

Předseda spolku známého demonstracemi proti trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) Mikoláš Minář v úvodu shromáždění uvedl, že chce, aby protest byl tichý a mluvil řečí symbolů.

Na akci, kterou otevřela československá hymna, si lidé přinesli vlajky České republiky a Evropské unie. Řada z nich držela v rukou svíčky a louče.

Podle Mináře Palachův čin promlouvá k lidem i dnes. „Proto jsme se rozhodli omezit projevy na řeč symbolů, řeč světla, řeč ticha a řeč květin,“ uvedl. Vyzval také k minutě ticha za Palacha i další lidské pochodně. Doufá v to, že se tak krajní čin už nebude muset opakovat.

Spolek Milion chvilek

Historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek poté shrnul historii Placha a jeho následovníků. Němcová vzpomínala na rodiny obětí.

‚Zde žil a odtud za svobodu českého národa na smrt odešel.‘ Po stopách Jana Palacha ve Všetatech

Číst článek

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Premiéra Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v Česku.

Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici podepsalo více než 330 tisíc lidí.

Iniciativa loni uspořádala několik protestů. Naposled se příznivci spolku sešli na Staroměstském náměstí 23. listopadu, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry. Vláda tehdy hlasování přežila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme