Zemřel Jan Petránek. Dlouholetému rozhlasovému redaktorovi bylo 86 let

Ve věku 86 let zemřel Jan Petránek, výrazná osobnost české žurnalistiky. V srpnu 1968 byl jedním z těch, kteří vysílali z ostřelované budovy Československého rozhlasu. O Petránkově úmrtí v sobotu informovala jeho rodina. „Ve večernich hodinách zemřel na selhaní srdce,“ sdělil jeho syn.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Petránek byl hostem Radiožurnálu

Jan Petránek (archivní snímek) | Foto: Šárka Ševčíková

Jan Petránek patřil k silné generaci žurnalistů, kteří změnili tvář Československého rozhlasu v 60. letech. Tehdy působil například jako zahraniční zpravodaj v Sovětském svazu.

Byl členem redakce mezinárodního života, díky které získávali posluchači nezkreslený přehled o dění v zahraničí. Pravidelná setkání zpravodajů byla velmi spontánní a radostná.

Novinář a dlouholetý rozhlasový redaktor Jan Petránek převzal medaili Za zásluhy

Číst článek

„Přijel Karel Kyncl z New Yorku. Vpadl do místnosti a řekl: Přátelé, to je neuvěřitelné, přijet do Prahy. V tom New Yorku je všechno, tady není nic. Krátce na to jsem otevřel dveře já, přijížděl jsem přímo z ruzyňského letiště, a říkám: To je neuvěřitelné, přijet z Moskvy. V Praze je všechno, v Moskvě nic," vzpomínal Jan Petránek v jednom z rozhovorů.

Neměl to ale v rozhlase jednoduché. Když třeba informoval o nekalých aktivitách rodiny, která stála za politickým převratem v Súdánu v roce 1958, dostal půlroční distanc.

„Řval na mě jeden výše postavený činitel. Řekl mi, že jsem zkazil obchod Československa se Súdánem. S bavlnou, kterou nám Súdánci na základě mého komentáře odmítli dodávat, neboť není možné, aby si nějaký redaktor dovolil kritizovat nově vzniklý režim v Súdánu.“

Rok 1968 a Charta 77

V srpnu 1968 byl Jan Petránek jedním z těch, kdo vysílali z ostřelované budovy Československého rozhlasu. Pak následovaly první politické represe. Ještě před tím, než nové vedení Petránka vyhodilo, stihl v roce 1969 okomentovat v přímém přenosu přistání na Měsíci:

„První pozemšťan se dostává na povrch Měsíce. Za šest minut, čtyři hodiny našeho času, první krok. A zde je krásný výrok: Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“

Za normalizace nesměl pracovat jako novinář a po podpisu Charty 77 se mohl živit jen manuální prací. Po roce 1989 pak následoval velký návrat a příležitost odborně komentovat dění ve světe. Kromě toho byl také textařem, psal třeba pro skupinu Šanson - věc veřejná, se kterou i vystupoval.

Jan Petránek byl i ve vysokém věku velmi aktivní a sledoval aktuální dění. S podobou současných médií, ale nebyl zcela spokojený. Vadila mu především jejich bulvarizace.

Jan Herget, bej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme