Senátor Pirk: Nechme lidi investovat do svého zdraví v rámci připojištění. To není diskriminace chudých

Senát se příští týden sejde k první oficiální schůzi v novém složení vzešlém z nedávných voleb. Už nyní se ale intenzivně jedná o tom, kdo zasedne ve vedení horní komory a jak si senátoři rozdělí práci. „V Senátu panuje zcela jiná atmosféra než v Poslanecké sněmovně. Vše se řeší dohodou a nejspíš se neodehrají žádné politické boje,“ popisuje pro Český rozhlas Plus nový senátor Jan Pirk zvolený za koalici Spolu.

Tento článek je více než rok starý.

Interview plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardiochirurg Jan Pirk.

„Nejsem zastáncem zvýšení spoluúčasti pacientů. Jsem zastáncem toho, že když někdo má péči o své zdraví na předním místě svého hodnotového žebříčku, měl by mít možnost si platit připojištění,“ vyzývá Pirk | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas Plus

Pokud jde o volbu předsedy Senátu, má prý jeho hlas jistý dosavadní předseda Miloš Vystrčil (ODS). Sám Pirk o kandidatuře do vedení komory neuvažuje, chtěl by ale působit ve výboru pro zdravotnictví a zároveň si ponechat místo v IKEMu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Jan Pirk, přední český kardiochirurg a nově též senátor za koalici Spolu

„Myslím, že to půjde dobře skloubit. V IKEMu si snížím úvazek, abych se mohl věnovat obojímu. Samozřejmě, že budu operovat méně a blíží se i doba, kdy z fyziologických důvodů budu muset přestat operovat úplně,“ poznamenává přední český kardiochirurg.

V předvolební kampani se Pirk podle svých slov zaměřoval na to, jak zlepšit fungování zdravotnictví a jak vést zejména mládež ke zdravému životnímu stylu. Už na základních školách by se prý měla daleko větší pozornost věnovat hodinám tělocviku, které by měly být delší a pod vedením trenérů, což by znamenalo vyšší kvalitu výchovy.

Pandemické roky prý zásadně zhoršily vztah lidí ke sportu a k pohybu, zejména u dětí. „Moje děti už jsou dospělé, ale snažili jsme se, aby byly co nejméně u počítače a sportovaly. A my jim teď ukázali, že celý život se dá absolvovat v posteli v pyžamu jen s počítačem. A to je špatně,“ podotýká.

Připojištění je fér

Pirk se v uplynulých letech dostal do sporu s některými kolegy z lékařské obce o vhodnosti a přiměřenosti protipandemických opatření. Dnes říká, že covid je uzavřená kapitola a zdravotnictví má jiné závažné problémy.

Kdy je čas na preventivní prohlídku a kde je nejbližší lékař. Aplikace Preventivka pohlídá zdravotní péči

Číst článek

„Jsou zanedbané ortopedické vady, nádory a onemocnění srdce. V dubnu jsem operoval jednoho pána, opravil mu srdce a on odcházel domů a kulhal. Prý je objednaný na náhradu kolenního kloubu na říjen roku 2023. Z toho člověka bude navždy invalida, protože bude rok a půl chodit nakřivo. Takových lidí jsou stovky, ne-li tisíce,“ zdůrazňuje.

Výdaje státního rozpočtu na zdravotnictví jsou v Česku zhruba na úrovni sedmi procent hrubého domácího produktu, což je podle Pirka srovnatelné se Spojenými státy, kde ovšem stejná částka navíc jde i ze soukromého sektoru.

„Nejsem zastáncem zvýšení spoluúčasti pacientů. Jsem zastáncem toho, že když někdo má péči o své zdraví na předním místě svého hodnotového žebříčku, měl by mít možnost si platit připojištění,“ vyzývá Pirk a uvádí příklad Izraele, kde vymezili úkony hrazené ze zdravotního pojištění a vše mimo tento koš si musí lidé platit.

„To nepovažuji za diskriminaci chudých lidí. Za diskriminaci považuji, že lidem, kteří si třeba nekoupí značkové kalhoty, ale obyčejné, a chtěli by ty peníze investovat do připojištění, v tom bráníme. Já si myslím, že to není úplně fér,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme