Jan Stráský nevylučuje další policejní zásah proti aktivistům

Ropákem roku se pro letošek stal ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský. Ekologové mu vyčítají hlavně řadu pochybení v péči o chráněná území, především kácení v cenných šumavských lokalitách na Smrčině a v oblasti Ptačího potoka. Kromě toho putuje za Stráským i takzvaná zelená perla – tedy nejsilnější antiekologické vyjádření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Stráský pověřený ředitel Národního parku Šumava v pořadu Speciál Martina Veselovského v Modravě 30.3.2011

Jan Stráský pověřený ředitel Národního parku Šumava v pořadu Speciál Martina Veselovského v Modravě 30.3.2011 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Po udělení anticeny poskytl Jan Stráský Českému rozhlasu rozhovor. V úvodu přiznal, že ho rozhodnutí nepřekvapuje, protože jeho jméno bylo v uplynulém roce spojeno se starostmi o Šumavu i s mediální kampaní, které byla Šumava vystavena minulý rok.

Ekologové vám vyčítají, že jste ‚nerespektoval, popíral zásady ochrany přírody a péče o chráněné území a diskreditoval poslání parku v očích veřejnosti.‘ To jsou poměrně tvrdá slova. Dotýkají se vás nějak?

„To jsou slova, která se v polemikách objevují velmi často. Řekl bych, že obě strany využívají všech právních možností, aby druhé straně dokázaly, že něco porušuje, nebo aby se před druhou stranou bránily. Nejsme po žádném právním ani soudním rozhodnutí, které by potvrzovalo slova, která mi čtete. Ten konec mi připadá dost problematický, protože jsem přesvědčen, že během posledního roku se na Šumavě zvýšilo povědomí o vážnosti situace s kůrovcovou kalamitou, a tedy i podpora nových způsobů řešení kůrovcové kalamity na Šumavě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Stránský reagoval na titul Ropák roku v odpoledních Ozvěnách dne

To znamená toho, co vám vyčítají ekologové – kácení napadených stromů?

„Žádný jiný způsob neexistuje. Jediný způsob boje s kůrovcem, pokud ho nechcete nechat, je vzít mu ten strom, ze kterého by vám napadl další stromy.“

Vezmete si po loňských sporech a třeba i po té anticeně něco z výhrad ekologů k srdci? Bude letošní postup správy národního parku poněkud jiný – vyhnete se třeba lokalitám, ve kterých byly největší problémy a kde aktivisté zasahovali po řadu týdnů?

„Ta lokalita byla jediná a my se jí nedokážeme vyhnout. Ten zásah tam bude samozřejmě daleko menší, protože takové to základní vypořádání se s kůrovcem proběhlo v minulém roce. Ale samozřejmě se mohou stát předmětem jiné lokality, k nimž se připravovaly postupy celou zimu, a já zdůrazňuji, že zákonné postupy. Očekávám, když si čtu všechny výhrady autorů, kteří rozhodují o této ceně, že určité problémy mohou nastat znovu.“

Ropákem roku je šéf Národního parku Šumava Jan Stráský

Číst článek

Jste odhodlaní jít do toho znovu, i kdyby aktivisté znovu přišli a vlastními těly bránili kácení? I poté, co krajský soud v Plzni vynesl rozsudek, že policisté proti nim zasahovali neoprávněně?

„Nemohu se starat o to, co udělá nebo neudělá policie. Ta musí zabránit případnému ohrožení osob a umožnit realizovat zákonné opatření, které na Šumavě děláme. Bohužel je ta situace velmi podobná a také vyžaduje podobná řešení.“

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme