Jan Stráský skončí ve funkci ředitele Správy Národního parku Šumava

Ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský končí po roce a půl ve své funkci. Podle důvěryhodných zdrojů Radiožurnálu opustí křeslo šéfa v sobotu 30. června. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa by měl jeho odvolání oznámit zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Stráského vystřídá ve vedení Správy Národního parku Šumava jeho dosavadní náměstek Jiří Mánek | Foto: Lukáš Milota

Stráský Radiožurnálu řekl, že o svém odvolání ještě neví. Připomněl ale, že ho ministr jmenoval dočasně:

„Že mě tam jmenuje na šestnáct až osmnáct měsíců, že mi ukládá, abych okamžitě vybral z těch úspěšných žadatelů o ředitele národního parku jednoho a abych se mu věnoval ve funkci prvního náměstka a připravil ho ke jmenování ředitelem národního parku. Takže já jsem zcela zpraven o tom, že v těchto dnech se toto rozhodnutí pana ministra naplní.“

Dokázal se domluvit se starosty, ovšem postavil si proti sobě vědeckou obec a hlavně ekologická sdružení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si emotivní výrok starosty Modravy Antonína Schuberta o Janu Stráském

„Jan Stráský byl ředitel, který ignoroval veškerá pravidla péče o národní parky. Choval se k národnímu parku jako k hospodářskému lesu. Proslul výrokem, že proti přírodě je potřeba bojovat, a to aplikoval i v národním parku. Pro nás je důležité, kdo bude novým ředitelem,“ říká Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

„Stráský nerespektoval, že posláním národního parku je chránit divokou přírodu a její proměny. Pustil tam dřevorubce a motorové pily. Národní park destabilizoval i po personální stránce, vyhodil řadu dobrých úředníků a kvalitních odborníků,“ tvrdí Bláha.

Podle informací Radiožurnálu se novým ředitelem stane dosavadní pravá ruka Stráského, náměstek Jiří Mánek, který razí podobný kurz.

Starosta Modravy Antonín Schubert se loučí se Stráským velmi emotivně: „Tak žhavé křeslo, narvané žhavými hřeby, správa parku – dům narvaný vnitřním nepřítelem, obklopený nenávistí. To všechno ten člověk zvládnul. Obdivuhodná osobnost, obdivuhodná ikona, obdivuhodný pracovní výkon.“

Rozhodnutí začít znovu kácet stromy napadené kůrovcem v přísně chráněné lokalitě Na Ztracené tak bylo Stráského posledním činem. Těžba dřeva zde probíhá i v těchto dnech, ale tak, aby se netvořily mýtiny, některé stromy dřevorubci pouze zbavují kůry.

Kvůli rozhodnutí kácet Na Ztracené čelil Stráský ostré kritice ekologů. Aktivisté s kácením stále nesouhlasí a podali kvůli tomu podnět České inspekci životního prostředí. Pokud prý však správa parku dodrží slíbený postup, blokádu aktivisté zatím nezahájí.

Proti kácení se však postavil i evropský komisař pro životní prostředí. To je zřejmě také jeden z důvodů, proč Stráský odchází ještě před vypršením jeden a půl ročního mandátu.

Ľubomír Smatana, Tereza Bartůňková, Lucie Maňourová, Mirko Kašpar, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme