Jan Sváček nebyl ani napodruhé zvolen ústavním soudcem, senátoři ho odmítli

Předseda pražského městského soudu Jan Sváček ústavním soudcem nebude. Senátoři ho odmítli, pro jich bylo 30, proti 45. Sváčka sice doporučil ústavněprávní výbor horní komory, podporu výboru pro lidská práva ale nezískal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát nesouhlasil se žádostí prezidenta Miloše Zemana o jmenování Jana Sváčka (na snímku) ústavním soudcem | Foto: ČTK

Proti Sváčkově kandidatuře snad nejostřeji vystupoval senátor z ČSSD Jiří Dienstbier, který mimo jiné upozorňoval na jeho kontakty s pražským podnikatelem a "kmotrem" Tomášem Hrdličkou. Dienstbier dodal, že by bylo zvláštní, aby kandidáta, kterého už jednou Senát odmítl, teď napodruhé přijal.

Šéf senátního klubu ODS Jaroslav Kubera je přesvědčený, že proti Sváčkovi hlasovala hlavně ČSSD:

Přehrát

00:00 / 00:00

Neúspěšnou volbu Jana Sváčka v Senátu popsala Jana Čermáková

„Cílem toho bylo ukázat prezidentovi – zvláště v předvolební kampani – že sociální demokracie na něm není závislá. To ovšem ještě není všem dnům konec, protože jak znám Miloše Zemana, on to nenechá bez odezvy. Co vymyslí, to netuším, opravdu nevím, ale určitě to za několik dnů to zjistíme.“

Předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD) výsledek hlasování nepřekvapil. „Protože před dvěma lety to byl stejný pan kandidát. Samozřejmě se za tu dobu se v jeho životě asi moc nezměnilo. A senátoři včetně mé osoby to posoudili a v tajné volbě rozhodli,“ řekl Štěch.

Opakovaná nominace nevyšla

Sváček dnes senátorům popisoval, na co by se chtěl coby ústavní soudce zaměřit: „Soudci obecných soudů okresních, krajských a vrchních mnohdy nedosáhnou na to, aby jejich rozhodnutí byla jak zákonná, tak spravedlivá. A zde je podle mě nezpochybnitelná role Ústavního soudu.“

Ústavní soud není součástí soustavy obecných soudů. Jeho úkolem je zejména chránit ústavnost, základní práva a svobody vyplývající z Ústavy, Listiny základních práv a svobod a dalších ústavních zákonů České republiky a garantovat ústavní charakter výkonu státní moci.

Předsedu pražského městského soudu se rozhodl nominovat prezident Miloš Zeman i přesto, že už ho loni jednou neúspěšně navrhoval tehdejší prezident Václav Klaus.

Opakovanou nominaci Zeman zdůvodnil obměnou třetiny Senátu i Ústavního soudu. Ten navíc podle prezidenta nemá dostatečné zastoupení v oblasti obecné justice.

Zeman přišel Sváčka do Senátu podpořit. Samotné hlasování už ale prezident nesledoval. Bylo tajné a v době jeho konání už nebyl v Senátu ani Jan Sváček. Odešel velice narychlo a zdálo se, že nebyl dobře naladěný.

Prezident Miloš Zeman se zdraví s Janem Sváčkem | Foto: ČTK

Milan Kopp, Jana Čermáková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme