Jan Švankmajer dostal v Karlových Varech Křišťálový glóbus

Dalším držitelem Křišťálového glóbu za mimořádný přínos světové kinematografii je Jan Švankmajer. Režisér, scénárista a výtvarník převzal ocenění dnes z rukou prezidenta filmového festivalu v Karlových Varech Jiřího Bartošky, který uvedl, že mu je velkou ctí ocenit osobnost tak výraznou nejen pro český, ale i zahraniční film.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švankmajerův Otesánek | Foto: Boris Baromykin

Jan Švankmajer za cenu krátce poděkoval. Podotkl, že celý život si jenom hrál a česká nebo světová kinematografie mu mohla být ukradená. Sobeckost by se tedy podle něj neměla odměňovat. Později prozradil, že v současné době chystá další film. Bude se jmenovat Přežít svůj život a vedle herců v něm budou účinkovat i jejich fotografie. Režisér Radiožurnálu prozradil, o čem jeho nové dílo bude.

"Stárnoucí muž žije dvojí život - jeden ve snu a jeden v realitě a chodí za psychoanalytičkou, která mu vykládá, co ten sen znamená. Ten scénář vznikl tak, že se mi zdál sen a já jsme se probudil a řekl jsem si: " To vypadá jako začátek nějakého filmu." A tak jsem to dopsal. Takže ten první obraz je můj autentický sen," vysvětlil inspiraci filmu Švankmajer.

Švankmajer je jedním z nejznámějších českých filmařů, patří mezi uznávané světové animátory. V tvorbě vychází ze surrealismu, jeho filmy překypují obrazností, prolíná se v nich skutečný svět s autorovou imaginací. Za svou tvorbu byl už několikrát oceněn. Už v 60. letech například získal třikrát cenu Trilobit, kterou uděloval a od roku 1991 opět uděluje filmový a televizní svaz Fites. Počtvrté jím byl oceněn v roce 1994. O rok později převzal Švankmajer Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu.

Přečtěte si také:
Antonio Banderas v Karlových Varech představil svůj nový film
John Malkovich diskutoval s diváky na filmovém festivalu v Karlových Varech
Do Karlových Varů dorazil John Malkovich
Na MFF v Karlových Varech se naplno rozbíhají filmové projekce
Druhý český film dnes zasáhne do hlavní soutěže na MFF v Karlových Varech
Na MFF v Karlových Varech budou filmaři jednat s politiky
MFF Karlovy Vary představí šestnáct světových premiér

Lucie Husárová 1, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme