Novým ústavním soudcem by se mohl stát Svatoň z brněnské právnické fakulty. O návrhu rozhodne Senát

Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na jmenování do funkce soudce Ústavního soudu Jana Svatoně, bývalého děkana brněnské právnické fakulty. Informoval o tom ve středu v tiskovém prohlášení mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:13 14. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý děkan brněnské právnické fakulty Jan Svatoň

Jan Svatoň je bývalý děkan brněnské právnické fakulty | Foto: Igor Zehl | Zdroj: ČTK

Pokud návrh horní komora Parlamentu odsouhlasí, zaujme Svatoň místo po Kateřině Šimáčkové, jež odešla před rokem k Evropskému soudu pro lidská práva. Zeman původně na její místo navrhl advokáta Petra Poledníka, ten ale v Senátu podporu nezískal.

Ústavní soud už je sedm měsíců bez soudce a hrozí, že bude hůř. Příští rok končí mandát dalším sedmi

Číst článek

Svatoň byl v letech 2001 až 2007 děkanem Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Později též zastával pozici prorektora pro sociální záležitosti a další vzdělávání. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve středu uvedl, že by Svatoň byl velmi kvalitním kandidátem na ústavního soudce.

Některá média v minulých dnech spekulovala o tom, že se Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce také jmenovat šéfem Ústavního soudu Josefa Fialu, nynějšího řadového člena soudu.

Rychetskému vyprší mandát až 6. srpna, Fialu by tedy Zeman musel jmenovat s odloženou platností. Ústavní experti takový postup označují za protiústavní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme