Policii čekají příští rok změny. V dubnu vznikne kriminální úřad a pracoviště centrální analytiky

K 1. dubnu příštího roku vzniknou v Policii ČR dva nové zastřešující útvary - pracoviště centrální analytiky a národní kriminální úřad. Na tiskové konferenci to oznámili policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle Hamáčka se vznik nových útvarů nedotkne Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která vznikla před třemi lety sloučením protimafiánské a protikorupční policie.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:22 12. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Jan Švejdar | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Podle mě je to naprosto logická věc, je to věc, která funguje i v jiných zemích,“ řekl Hamáček. Policie podle něj centrální analytické pracoviště potřebuje.

Protimafiánskou centrálu opouští člen nejužšího vedení. Do civilu odchází náměstek Komárek

Číst článek

„Pracoviště centrální analytiky je naprosto nezbytné pro fungování celé policie, pro výměnu informací a pro komunikaci uvnitř i ven,“ řekl Švejdar.

„Národní kriminální úřad bude mít za úkol sjednocovat trestní řízení a dělat metodiku vzdělávání, školství. Na to bych dal velký důraz, protože v tom máme mezery,“ dodal.

Policejní prezident upřesnil, že oddělení sekce terorismu a extremismu a sekce kybernetické kriminality od NCOZ je stále jednou z možností, o konečné podobě se ale dál diskutuje. Útvar je podle Švejdara přetížený.

Centrální analytický útvar podle Hamáčka zamezí situacím, kdy existují na několika místech informace, ale vyšetřovatelé se o tom nedozvědí. „Není možné, aby ty informace ležely na různých místech a některé útvary netušily, že už jinde jsou informace, které by jim mohly pomoci,“ vysvětlil.

Poradci: Zeman a Bradáčová

Na změně dělala pracovní skupina s názvem Reforma a podle Hamáčka se o útvarech diskutovalo několik měsíců. Členem poradního orgánu je také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten pro iROZHLAS.cz řekl, že novinku podobně jako vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová podporuje.

„Domnívám se, že bude nutné to udržet tak, aby analytika na konkrétních věcech byla ponechána konkrétním útvarům a aby o patro výš šly už jen zobecněné údaje. Tedy údaje, ze kterých by nebylo poznat, jaké kauzy se to týká,“ uvedl už dříve v rozhovoru nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Informace by tak podle něj mohly sloužit pro statistiku i metodiku.

sva, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme