Policejní prezident Švejdar jednal s velvyslancem Číny. ‚Dohodli jsme se na sdílení informací,‘ oznámil

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu na policejním prezidiu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Výsledkem je dohoda o sdílení informací a spolupráci, uvedl pro iROZHLAS. Švejdar o schůzce informoval prostřednictvím společné fotografie na twitteru. Setkání následovalo i přes to, že v poslední době došlo k několika problémům ve vztazích Česka a Číny. „Považoval bych za nezdvořilé pana velvyslance odmítnout,“ uvedl šéf policie.

Praha/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Jan Švejdar s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem

Policejní prezident Jan Švejdar s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem | Zdroj: Policie ČR

„Pan velvyslanec se zajímal především o bezpečnost čínských turistů na našem území a nastavení bezpečnostních opatření souvisejících s hrozbou terorismu. Dohodli jsme se na sdílení informací a spolupráci,“ informoval na svém twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Server iROZHLAS.cz požádal mluvčí policejního prezidia Kateřinu Rendlovou o podrobnosti k této schůzce.

„Z výkonu své funkce se standardně scházím s velvyslanci všech zemi, kteří na našem území působí a o schůzku požádají. Stejně tomu bylo i v případě čínského velvyslance. Považoval bych za nezdvořilé pana velvyslance odmítnout. Teroristické hrozby a bezpečnost na našem území jsou témata, která jsme řešili,“ citovala následně Rendlová vyjádření policejního prezidenta.

Kritika Číny kvůli Hongkongu

Čínská ambasáda v Praze o sobě naposledy dala vědět v neděli, kdy se na facebooku ohradila proti vyjádřením některých českých politiků a institucí o Hongkongu, kde takřka denně protestují statisíce lidí. V prohlášení označila jejich názory za chybné a za vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

Termín ‚chybné názory‘ nepoužíváme už 30 let, vzkázalo centrum proti hybridním hrozbám čínské ambasádě

Číst článek

České Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám následně ambasádě vzkázalo, že termín „chybné názory“ v Česku od roku 1989 nepoužíváme.

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer apeloval minulý týden v dopise velvyslanci Čang Ťien-minovi na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Britský The Guardian totiž minulý týden zveřejnil satelitní snímky, podle kterých se ve městě sousedícím s Hongkongem shromažďují příslušníci čínské polovojenské ozbrojené policie, bojová vozidla pěchoty a další technika.

Českomoravská konfederace odborových svazů pak vyzvala k ukončení represí proti demonstrantům či upuštění od nátlaku na úřady a firmy, aby propouštěly své zaměstnance, kteří se do protestů zapojí.

Spory Číny s Prahou

Problémy s čínským velvyslanectvím měl v minulosti také pražský magistrát. Vedení hlavního města chtělo nejprve ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu.

Čína kritizuje pražského primátora Hřiba. Vyzývá ho, aby ‚nenarušoval česko-čínské vztahy‘

Číst článek

Praha pak v březnu vyvěsila na budovu magistrátu tibetskou vlajku. A pozvání dostal také předseda tibetské exilové vlády Lobsang Sangay.

Spory doprovázely silné výroky na obou stranách. „Svoboda a lidská práva jsou pro TOP 09 nejdůležitějšími hodnotami, které prosazuje už deset let. Za čínský jüan si je nikdo nekoupí,“ řekl třeba předseda koaličního klubu Spojené síly pro Prahu a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. „Vyzývám soudruhy z Číny, aby konečně začali dodržovat lidská práva a přiblížili se standardům západních demokracií. Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové,“ prohlásil také Pospíšil.

„Dlouhodobě říkáme, že lidská práva jsou víc než panda v zoo,“ prohlásil pak předseda klubu Prahy Sobě Jan Čižinský.

Čína se proti chování vedení Prahy ohradila. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuanga podle agentury Nová Čína vyzval vedení Prahy a primátora k tomu, aby nepoškozovali čínsko-české vztahy. Čína také zrušila některá vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou. Šlo například o naplánované akce orchestru PKF - Prague Philharmonia nebo Pražákova kvarteta.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme