Jan Švejnar odmítl nominaci KDU-ČSL na eurokomisaře

Jan Švejnar odmítl lidovcům nominaci na post eurokomisaře. Oznámil to předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda s tím, že by se bývalý prezidentský kandidát nerad stal předmětem tahanic politických stran v době před volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar | Foto: Petra Čechová

"Nám se zdálo slušné, aby byl kandidátem někdo, kdo není spojen s žádnou politickou stranou přímo, kdo je všeobecně uznávaným odborníkem, ale záleží na jeho rozhodnutí. Jestliže on se rozhodl, že ne, tak to plně respektujeme," řekl Radiožurnálu Svoboda.

Jiného kandidáta ale zatím lidovci nemají. "Nechceme tahat kandidáty jako králíky z rukávu a nechodíme po ulicích, abychom se dívali, kdo by mohl být dobrým kandidátem," podotkl předseda KDU-ČSL.

ČSSD a ODS chtějí o eurokomisaři jednat až po volbách

S Janem Švejnarem jako kandidátem na eurokomisaře počítají i sociální demokraté. Na seznamu ČSSD by měl být dvojkou za Vladimírem Špidlou. Jednat o tom, kdo by měl Česko v Evropské komisi zastupovat, chtějí ale začít až po sněmovních volbách.

Na tom se s ČSSD shodne i ODS. Podle místopředsedy strany Petra Nečase už debata o kandidátech začala, v této době ale Nečas považuje volbu eurokomisaře za okrajové téma.

"Debata přece běží, nezačíná ji KDU-ČSL. Jednotlivá jména se někdy objevila, někdy neobjevila. Myslím si, že správný okamžik bude, aby eurokomisaře, což je politická pozice, navrhovala vláda, která vzejde z předčasných parlamentních voleb. Teď je to naprosto zástupné téma a měli bychom předstupovat před českou veřejnost spíše s vážnějšími tématy," uvedl Nečas.

V Evropské komisi Česko dosud zastupuje Vladimír Špidla. Má na starosti zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. Funkční období Evropské komise letos končí, o jejím novém složení rozhodnou opět členské státy.

K tématu si můžete také přečíst:
Česko by podle lidovců nemělo otálet s výběrem eurokomisaře

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme