Soud vyhověl žalobám bývalého auditora NATO Vylity. Bezpečnostní úřad mu sebral prověrku neoprávněně

Pražský městský soud vyhověl žalobám bývalého auditora NATO Jana Vylity, kterému Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) před třemi a půl lety odebral prověrku. Informoval o tom server Deníku N. Vylita kvůli ztrátě prověrky musel opustit nejen prestižní pozici mezi šesticí hlavních auditorů Severoatlantické aliance, ale později byl propuštěn i z ministerstva obrany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

„Rozhodnutí NBÚ byla zrušena,“ sdělila serveru mluvčí soudu Markéta Puci. Výsledek soudu potvrdil i Vylita. Již dříve uvedl, že mu Národní bezpečnostní úřad odebral prověrku kvůli tomu, že údajně vystupoval proti zájmům České republiky, což ale Vylita odmítá.

Národní bezpečnostní úřad se k věci odmítl vyjádřit. Jaromír Kadlec z kanceláře ředitele úřadu jen obecně uvedl, že proti rozhodnutí lze podat kasační stížnost, která ale nemá odkladný účinek, napsal server.

Kdysi nejvlivnější Čech v NATO zůstává zaměstnancem obrany. Špatně mu doručili výpověď, řekl soud

Číst článek

NBÚ prověrku Vylitovi odebral, když před lety požádal o prověrku na stupeň přísně tajné. Tehdy mu ji úřad nejenže neudělil, ale současně mu odebral i tu stávající na úrovni tajné.

Vylita se nyní ještě soudí s ministerstvem obrany o ušlou mzdu a žádá doplatit zhruba 1,7 milionu korun. Soud v minulosti konstatoval, že ministerstvo mu výpověď špatně doručilo, a proto neplatí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme