Jan Werich by se dnes dožil sta let

Legendární Jan Werich by byl dnes stoletý. Mistrovské herectví, osobitý humor i hluboká životní moudrost - to vše patří k této výjimečné osobnosti. Spolu s Jiřím Voskovcem vytvořil autorskou a hereckou dvojici, která před válkou přivedla na scénu sociální a politickou satiru. Napsali 28 divadelních her a složili text k mnoha desítkám písniček. Jejich Osvobozené divadlo tvoří výjimečnou kapitolu v historii českého divadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Werich doma

Autorská a herecká dvojice Jan Werich a Jiří Voskovec vytvořila v předválečném Československu úctyhodné dílo. Divadelní hry plné sociální a politické satiry, stejně tak jejich filmy a písničky získaly obrovskou přízeň diváků.

"Oni byli autorští herci; oni věděli, co říkají, proč to říkají a kdy to říkají a komu to říkají, a to se nedá naučit. Buďto to ve vás je, nebo není. Všimněte si, že ani Voskovec a vůbec už ne Werich, ani jeden z nich nemá imitátora. Jak chcete imitovat intelekt?," hodnotí herectví Voskovce a Wericha divadelní historik Vladimír Just.

V 50. letech se stal Werichovým hereckým partnerem Miroslav Horníček. V Divadle ABC bavili diváky takzvanými forbínami, improvizovaným dialogem před oponou. Po válce se Jan Werich, omezován režimem a dlouhá léta i nemocí, věnoval především filmu a vytvořil řadu nezapomenutelných rolí. Zemřel ve svých 75 letech a jak dodává Jiří Suchý, byl zcela výjimečnou osobností.

"Dneska se velice často používá slovo charisma, stalo se z toho módní slůvko. No tak tím on byl obdařený více než kdokoli snad jiný v tomto státě. Já neznám ... no snad Jan Masaryk třeba, nebo pár takovýchto vynikajících jedinců mělo to charisma, jak zapůsobit na své okolí svou bezprostředností. On si nikdy na nic nehrál, byl takový jaký byl a měl to štěstí, že byl takový, jaký byl."

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme