Černochová rezignovala na starostku Prahy 2. Neumí si představit kombinaci s ministerským postem

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odešla z funkce starostky Prahy 2. Důvodem je její vstup do vlády. Své rozhodnutí v pondělí sdělila na jednání zastupitelů druhé městské části. Skloubit funkci starostky a ministryně podle ní není možné. Černochová zůstane neplacenou radní Prahy 2 pro školství. O post starostky se bude na pondělím zasedání ucházet dosavadní místostarostka a pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Praha (Aktualizováno: 16:34 20. 12. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Černochová

Jana Černochová | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V dnešních dopoledních hodinách jsem podala rezignaci na pozici starostky Prahy 2,“ řekla Černochová.

Černochová byla starostkou Prahy 2 v letech 2006 až 2010. Do funkce se vrátila v roce 2012 a v čele městské části byla dodnes. Od roku 2010 je rovněž poslankyní. Minulý pátek se stala ministryní obrany.

„Asi všichni tušíte, k čemu za malý okamžik dojde,“ řekla na začátku jednání Černochová. „V pátek jsem byla jmenována ministryní obrany. Byť tam není neslučitelnost s funkcí starostky, tak jsem se rozhodla, že na post starostky rezignuji. Od soboty stojím v čele v resortu, který je náročný a vyžaduje hodně času a který bude vyžadovat velké nasazení i řadu zahraničních cest. Neumím si dost dobře představit, že bych mohla každý den na této radnici podepisovat dokumenty,“ dodala.

Následně poděkovala za spolupráci zastupitelům a rovněž úředníkům a tajemníkovi úřadu. „Končí pro mě nějaká etapa života a jiná začíná. Samozřejmě se mi z pozice starostky Prahy 2, kterou miluji, neodchází s lehkým srdcem,“ řekla Černochová.

Nová starostka

Zastupitelé následně zvolili novou starostku. „K funkci starostky budu přistupovat se vší vážností. Moje dveře budou otevřeny pro vás pro všechny nejen z koalice, ale i z opozice. Všichni mě znáte a znáte mé názory,“ řekla již před volbou Udženija.

Nově zvolená starostka Prahy 2 Alexandra Udženija | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pokračovat chce v započatých projektech, jako je například stavba Nového domova pro seniory Alzheimerem nebo se zaměřit na pomoc lidem postižených energetickou krizí.

Udženija působí také na magistrátu, kde je nejen zastupitelkou, ale také předsedkyní kontrolního výboru. Této funkce se podle svých slov vzdá. „Neformálně jsem to již řešila na zastupitelském klubu. Já jsem připravena z této funkce odejít. Budeme hledat někoho z klubu, kdo mě nahradí,“ řekla.

Zastupitelé v pondělí ještě po volbě starostky zvolili Černochovou tzv. neuvolněnou radní pro školství. To znamená, že funkci bude vykonávat zdarma. Pro Černochovou hlasovalo 21 z 31 zastupitelů.

Praha 2 zahrnuje velký díl centra hlavního města, jsou v ní části Nového Města, Královských Vinohrad a Nuslí a také Vyšehrad. Současné hranice druhé městské části byly stanoveny v roce 1960. Praha 2 má rozlohu 418 hektarů a žije zde téměř 50 000 obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme