Maláčová: Reformu sociálních dávek stáhnu, pokud začnou ministerstva řešit nedostatek bydlení

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je ochotná stáhnout reformu sociálních dávek, pokud ministerstvo pro místní rozvoj začne stavět sociální byty a ministerstvo školství zlepší vzdělávání v sociálně vyloučených oblastech. V neděli to uvedla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zpřísnění dávek na bydlení by podle ministryně nebylo systémovou změnou, vytvořilo by ale tlak na problémové občany a rodiče dětí s vysokým počtem zameškaných hodin ve škole.

„Pokud se začne systémově řešit problém bydlení, jsem ochotná novelu zákona odložit. Uvědomuji si, že nejde o systémové řešení, to musí vzniknout na ministerstvu školství a ministerstvu pro místní rozvoj. Jde o systém tlaku a represe,“ řekla Maláčová. „Chci reorganizovat Úřad práce a zlepšit sociální práci na obcích, zároveň ale chci, aby se rodiče zajímali, jestli děti chodí do školy.“

Přidělování dávek na bydlení se má zpřísnit. ‚Obcím chci pomoci s problémovými občany,‘ tvrdí Maláčová

Číst článek

Návrh, který se aktuálně nachází v připomínkovém řízení, počítá s přísnějšími pravidly pro přidělování přídavku na bydlení. O nárok na finanční podporu tak vyjma některých rodičů přijdou například lidé, kteří si aktivně nehledají práci.

„Chci také pomocí obcím, na jejichž území stále proudí velký počet problémových občanů, získat kontrolu nad svým územím. Chci řešit situaci, kdy lidé, kterým se v nouzi pomáhá, ty byty ničí a vybydlují je,“ prohlásila dříve ministryně.

S legislativním návrhem nesouhlasí ministerstvo školství a ministerstvo pro místní rozvoj. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) dopadnou restrikce dávek zejména na děti z nízkopříjmových rodin.

„Ministerstvo školství je pro nalezení takového řešení, kdy by sankce rodičů nedopadaly na dítě a nezhoršovaly tak dál šance na jeho kvalitní vzdělávání,“ řekla již dříve mluvčí rezortu školství Aneta Lednová.

gak, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme