Kandidátka na ministryni práce? Sociální demokratka, která studovala ve Frankfurtu a v Londýně

Sociální demokraté podle svého předsedy navrhnou do funkce nové ministryně práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. Kdo je nominantka ČSSD, která má převzít řízení ministerstva s ročními výdaji až 600 miliard korun?

PROFIL Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nominantka ČSSD na ministryni práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | Zdroj: čt24

„Informoval jsem premiéra, že do funkce ministryně práce a sociálních věcí budu nominovat paní Janu Maláčovou, současnou ředitelku rodinné politiky MPSV. Paní Maláčová je odbornicí na tuto problematiku a nebude mít problém převzít štafetu po Petru Krčálovi,“ oznámil v úterý předseda ČSSD Jan Hamáček.

Ministr Krčál po 20 dnech rezignuje. ‚Nechci být zátěží,‘ řekl kvůli podezření z opisování

Číst článek

„Byla ředitelkou odboru rodinné politiky a problematiku zná velmi detailně,“ vyjádřil se o Maláčové místopředseda ČSSD Martin Netolický. Na vedení ministerstva tak podle něj může navázat okamžitě.

Studia ve Frankfurtu

Kandidátka na ministryni se narodila 24. června 1981. Vystudovala magisterský obor politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem (2002 až 2007) a magisterský obor politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole (2014 až 2016).

Právě Maláčové studium v zahraničí považuje za plus premiér Andrej Babiš (ANO). „Výběr nástupce nechám na ČSSD. Pokud na MPSV přijde paní Maláčová, její studium v zahraničí bude určitě ve vládě plus,“ sdělil České televizi v úterý Babiš.

„ČSSD jasně řekla, koho nominuje, já tu paní znám a myslím si, že je to z mého pohledu asi dobrá nominace. Chci to zprocesovat co nejdříve, aby se dalo říct, že je vláda v plném počtu. Ten resort je z hlediska programu naší vlády klíčový. Musíme spustit reformu důchodů.“

Andrej Babiš (premiér)

S nominantkou ČSSD Babiš problém nemá. „Potkal jsem ji jednou, z vlastní iniciativy jsem ji kontaktoval. Diskutovali jsme o koncepci rodinné politiky, strávil jsem s ní hodinu a měl jsem z ní dobrý pocit.“

Z ministerstva do vedení

Maláčová, která je členkou ČSSD, v současnosti působí jako ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí na ministerstvu práce a sociálních věcí (od června 2015).

V minulosti pracovala jako analytička fondů EU na ministerstvu pro místní rozvoj (listopad 2007 až prosinec 2011), zástupkyně při Evropském parlamentu v Kanceláři Senátu České republiky (leden 2012 až duben 2014) a jako vedoucí oddělení institucionální komunikace EU na Úřadu vlády (květen 2014 až červen 2015).

Reakce na Krčálovu rezignaci: Nemít diplom je v Babišově vládě výhoda, změny si nestačíme zapisovat

Číst článek

V letech 2016 až 2017 byla Maláčová členkou správní rady Česko-německého fondu budoucnosti (podle internetového obchodního rejstříku v radě stále figuruje). Absolvovala také mezinárodní zkoušky z angličtiny CAE a TOEFL.

Hrad: personální obsazení projednáme v sobotu

Prezident Miloš Zeman bude s premiérem Andrejem Babišem (ANO) mluvit o situaci v čele ministerstva v sobotu v Lánech po jednání expertního týmu hlavy státu. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Expertní tým prezidenta se v Lánech schází pravidelně. Tentokrát budou v sobotu Zemanovi poradci jednat o rozpočtu. Na schůzce bude Babiš a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Po ukončení jednání bude pan prezident hovořit s panem premiérem o otázce ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedl Ovčáček.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme