Ministryně Maláčová: Navrhneme odpuštění sociálního pojištění pro živnostníky na šest měsíců

„Dopady pandemie mohou být tak obrovské, že nelze říci, kdo je nejvíce ohrožený. Musíme pomáhat všem, to bude průvodní znak kroků, které připravujeme,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Jak budou opatření na pomoc ekonomice vypadat?

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na pietním aktu za Jaroslava Kuberu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Maláčová připomíná, že vláda už schválila ošetřovné nebo program antivirus. A nyní ministerstvo práce a sociálních věcí vyšle návrh na odpuštění sociálního pojištění pro živnostníky na šest měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně práce a sociálních věcí mluví o programu antivirus, pomoci živnostníkům a také o tom, jak situaci zvládají senioři

„V tuhle chvíli víme, že živnostníci jsou obrovsky postižení nouzovým stavem a mimořádnými opatřeními,“ říká s tím, že návrh pošle do meziresortního připomínkového řízení a bylo by ideální, aby o tomto kroku vláda rozhodla v příštích dnech.

„Ještě lepší by bylo, kdyby o odpuštění plateb nebo záloh na sociální pojištění mohla v úterý rozhodovat sněmovna. Je to na poslední chvíli, ale mimořádná opatření si žádá mimořádné kroky,“ podotýká.

Ubezpečuje také, že resort práce a sociálních věcí by byl schopen živnostníkům odpustit platby už za březen.

Podle Maláčové se také jedná o rozšíření programu antivirus, který by měl pomoci firmám se mzdovými náklady, pokud nemohou najít odbytiště pro své výrobky nebo jim chybí k činnosti subdodávky.

Televizní kanál pro důchodce

Vláda schválila doplnění ošetřovného rodičům dětí do 13 let. Zákon by měl platit zpětně po dobu karantény

Číst článek

Skupina nejohroženější z hlediska zdravotních rizik v souvislosti s nemoci COVID-19 jsou senioři. Jak oni zvládají domácí izolaci, která je velmi náročná?

„Podporujeme decentralizovanou snahu z různých míst z různých dobrovolnických akcí. Po necelých dvou týdnech to začíná být problém, lidé se cítí osamoceni, mají potíže,“ přiznává.

A v té souvislosti velmi oceňuje, že Česká televize se rozhodla zřídit speciální televizní kanál pro seniory. „Byl to podnět, který přišel ode mne a ministra Zaorálka, a jsme velmi překvapení, že televize na to tak rychle reagovala,“ konstatuje.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme