EURO 2020

Skotsko 0:0 Česko

Nejvyšší správní soud se zastal Nečasové ve sporu o daň z luxusních dárků. Finanční úřad udělal chybu

Bývalá vysoká úřednice a manželka premiéra Petra Nečase Jana Nečasová se soudí s finanční správou kvůli dárkům, z nichž podle úředníků nezaplatila daň. Spor se dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu, který jí dal za pravdu. Podle něj udělali procesní chybu úředníci finančního úřadu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nečasová (dříve Nagyová) kvůli luxusním darům z doby působení v premiérově kanceláři čelila obžalobě z krácení daně. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Celý spor se točí kolem luxusních doplňků a oděvů značky Christian Dior v celkové hodnotě 343 100 korun, které podle žalobců dostala Nečasová darem. Finanční úřad proto manželce bývalého premiéra vyměřil darovací daň ve výši 22 617 korun.

Exšéf úřadu vlády Poul z kauzy kolem Nečasové zabavený čtvrtmilion zpět nedostane, rozhodl soud

Číst článek

Jenže podle Nečasové jí úředníci finančního úřadu ve spisu nedoložili, kdo ji vlastně luxusní věci daroval a zda má tak skutečně povinnost zaplatit darovací daň. Nejvyšší správní soud jí dal nyní za pravdu, že v jejím daňovém spisu chyběly potřebné dokumenty.

„Finanční úřad tedy pochybil, pokud usnesení vrchního státního zastupitelství, které bylo jediným hmatatelným podkladem, z nějž vycházel ve svém závěru, že k darování došlo, nezahrnul do daňového spisu, a žalovaný poté pochybil, pokud spis bez tohoto usnesení předal městskému soudu,“ stojí v rozsudku.

Daň se bude řešit znovu

Chybu tak podle soudců udělali jak úředníci finančního úřadu, tak Městský soud v Praze, který celou věc v dubnu tohoto roku rozhodl v neprospěch Nečasové. Ten nyní bude celou věc muset řešit znovu. Nejvyšší správní soud se nicméně nezabýval tím, zda k darování skutečně došlo.

„Klíčovou námitku, že nebylo prokázáno uskutečnění darování, by ani nebylo možno kvalifikovaně posoudit bez chybějícího usnesení,“ stojí v rozsudku.

Advokát Nečasové Michal Bureš nechtěl rozsudek komentovat. „Jako advokát mám povinnost mlčenlivosti, a proto se mohu vyjádřit až po souhlasu klienta,“ uvedl redakci iROZHLAS.cz.

Nečasová (dříve Nagyová) kvůli luxusním darům z doby působení v premiérově kanceláři čelí obžalobě z krácení daně. Loni její advokát řekl, že daně doplatila.

tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme