Nejvyšší správní soud rozhodl potřetí ve prospěch Nečasové v případu darovací daně na luxusní kožich

Nejvyšší správní soud i potřetí rozhodl ve prospěch Jany Nečasové (Nagyové), manželky bývalého premiéra Petra Nečase, ve sporu o darovací daň. V aktuálním sporu šlo o daň z kožichu za téměř 600 000 korun z roku 2012, Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Městského soudu v Praze. Vyplývá to z rozhodnutí, které soud zveřejnil na úřední desce, upozornil na něj server Česká justice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas a Jana Nečasová přicházejí k soudu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Dříve se soud zastal Nečasové v případu daně z luxusních hodinek a ještě dříve v případě daně z oděvů a doplňků luxusní značky Christian Dior.

Nečas je vinný z křivé výpovědi, rozhodl soud. Bývalý premiér lhal ve prospěch své manželky

Číst článek

Městský soud se nyní bude muset vrátit k případu, v němž Finanční úřad pro Hlavní město Prahu z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zjistil, že Nečasová v roce 2012 obdržela jako dar kožich. Lhůta pro darovací daň uplynula již v lednu 2013, a proto úřad Nečasovou vyval k dodatečnému přiznání darovací daně.

Nečasová v dané lhůtě nezareagovala, proto jí úřad sám vyměřil daň ve výši 41 300 korun. Rozhodnutí potvrdilo odvolací finanční ředitelství, proti čemuž Nečasová podala správní žalobu k Městskému soudu v Praze. I ten však rozhodnutí o dani potvrdil. Nečasová uspěla až nyní s kasační stížností.

Kabelky, anebo miliony v krabici od vína? 41 osobností českého práva vybralo kriminální kauzu desetiletí

Číst článek

V ní napadala především dvě věci. Zaprvé, že správce daně nezjistil skutkový stav sám a spolehl se na zmíněné usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Problém spatřovala Nečasová i ve způsobu doručení výzvy, kterou úřad posílal do pražského sídla ODS na Jánský vršek. Soud přihlédl i k tomu, že již dvakrát v podobné věci rozhodoval.

Nečasová, ještě jako Nagyová, figurovala v aféře, která vedla k pádu Nečasovy vlády v roce 2013. Za zneužití Vojenského zpravodajství dostala tříletou podmínku a desetiletý, tedy maximální zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme