Napadli justiční stráž a vysadili dveře. Policie obvinila osm lidí kvůli incidentu na soudu s Peterkovou

Policie obvinila osm lidí z výtržnictví kvůli incidentu na pražském městském soudu z konce května, kde podporovatelé bývalé novinářky Jany Peterkové, souzené kvůli šíření poplašné zprávy, vysadili dveře do jednací síně. Pět stíhaných dále policie viní z násilí proti orgánu veřejné moci, jeden z nich je navíc obviněn i z pohrdání soudem. Jedním z obviněných je Pavel Zítko, uvedla Česká televize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud s Patrikem Tušlem

Jedním z obviněných je Pavel Zítko zadržený kvůli podezření ze zpronevěry | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na jednání soudu 30. května přišlo několik desítek příznivců Peterkové. Ve snaze dostat se do jednací síně napadli justiční stráž a vysadili dveře. Na chodbě dav skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě. Přivolaná policie na místě zadržela dva muže.

Peterkové pak soud s vyloučením veřejnosti uložil za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Žena proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu.

Gestapo, skandovali u soudu s Peterkovou. Chování advokáta Naxery prověří profesní komora

Číst článek

Za výtržnictví hrozí obviněným až dva roky vězení, jednomu z obviněných mohou soudy uložit až tříletý trest, uvedla Česká televize. Násilí proti orgánu veřejné moci mohou soudy potrestat maximálně pěti lety, za pohrdání soudem hrozí dva roky vězení.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) po incidentu vyhodnotil zásah policie a justiční stráže jako profesionální. Situace podle něj není taková, že by byly potřeba změny zákonů.

Pavla Zítka policie na začátku října zadržela kvůli podezření ze zpronevěry, podle České televize v případu dosud nebyl nikdo obviněn. V minulosti na sebe muž upozornil například také u Obvodního soudu pro Prahu 8, kdy hlasitými projevy a skandováním spolu s dalšími lidmi vyjadřoval podporu Patriku Tušlovi obžalovanému z pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a Tomáši Čermákovi se Zdeňkem Masárem, kteří čelí stíhání kvůli výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme