Vojska NATO budou střílet na děti, tvrdila Peterková. Za šíření poplašné zprávy dostala podmínku

Soud v pondělí uložil aktivistce z dezinformační scény Janě Peterkové za šíření poplašné zprávy dvouletou podmínku s tříletou zkušební dobou. Žena na internetu mluvila o nuceném očkování dětí či obsazení ČR armádou NATO. Verdikt není pravomocný. Peterková u hlavního líčení vinu odmítla a proti rozhodnutí se na místě odvolala.

Praha (Aktualizováno: 11:48 27. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Petrková u soudu

Jana Peterková u soudu (archivní foto) | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Peterková podle obžaloby v několika videozáznamech, které zveřejnila na sociálních sítích, rozšiřovala lživé poplašné zprávy. Uvedla například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala také, že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru, které bude povinné.

V jiných nahrávkách bývalá novinářka podle žalobce hovořila o tom, že senioři po vakcínách proti covidu-19 umírají, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé nebo o drastických vyšetřeních dětí. Vládní představitele označila za fašisty.

‚Účelově lpí na vadách odvolání.‘ Proč vrchní soud nevyhověl šiřitelce dezinformací o očkování?

Číst článek

„V tomto případě už to nemá s aktivismem nic společného,“ prohlásil předseda senátu Dušan Doubek. Bývalá novinářka podle něj ve videích skutečně uváděla vědomé nepravdy, kterým část populace uvěřila.

Trest uložil soudce na samé spodní hranici trestní sazby. Vysvětlil to zejména dosavadní bezúhonností Peterkové. „Nebylo možné uložení trestu pod trestní sazbou,“ uvedl. Dodal, že žena se jednání dopustila v době epidemie.

Státní zástupce navrhoval Peterkové uložit výchovný dvouletý podmíněný trest. Poukázal na výroky bývalé novinářky o příjezdu amerických tanků či odebírání dětí k očkování. „V každém případě se jedná o poplašnou zprávu,“ poznamenal. A připomněl, že videa natočila v době nouzového stavu.

Peterková: Vláda děsila lidi

Peterková v lednu uvedla, že se cítí nevinná. Výroky pronesla, i ve videích však podle své výpovědi uvedla, že je to pouze její názor. Lidé v době koronavirové pandemie dostávali podle bývalé novinářky z mainstreamových médií a od členů vlády navzájem si odporující a často nepravdivé informace. „Dostávali se do paniky, ale tu paniku jsem nepůsobila já,“ prohlásila.

Výraz fašisti podle své výpovědi použila ve smyslu všeobecného zla. „Vláda děsila lidi k smrti,“ řekla.

Peterková je pravomocně odsouzená dezinformátorka. Musí zaplatit odškodné 250 tisíc korun

Číst článek

V pondělí uvedla, že videa natočila jako vyděšená matka, jejíž děti nemohly chodit do školy. Také podle jejího advokáta vědomě nelhala, ale svým výrokům upřímně věřila. V době pandemie navíc podle něj nebylo vždy jasné, které informace jsou relevantní a které jsou již dezinformacemi. Žádal proto, aby soud jeho klientku zprostil obžaloby.

Soud Peterkové už za lži o úmrtích v domě seniorů uložil loni v lednu pokutu 250 tisíc korun. Žena je podle serveru Aktuálně.cz součástí skupiny lidí, kteří šíří dezinformace o covidu-19 a očkování proti této nemoci nebo útočí na zdravotníky.

Na ženu bylo uvaleno několik exekucí a na své akce požaduje finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme