Vojska NATO budou střílet na děti, tvrdila Peterková. U soudu odmítla vinu z šíření poplašné zprávy

Bývalá novinářka Jana Peterková odmítla v pondělí vinu v kauze šíření poplašné zprávy. U soudu nepopřela, že ve videích, které dala na youtube a facebook, mluvila o úmrtích seniorů po očkování proti covidu-19 či o obsazení Česka vojsky NATO. Její výroky ale státní zástupce vytrhl z kontextu, uvedla. Ženě hrozí až osmileté vězení, žalobce jí navrhuje uložit dvouletou podmínku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Peterková na tiskové konferenci Pavla Zítka

Peterková u soudu odmítla vinu z šíření poplašné zprávy (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šestačtyřicetiletá Peterková podle obžaloby v několika videozáznamech, které zveřejnila na sociálních sítích, rozšiřovala lživé poplašné zprávy. Uvedla například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala také, že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru, které bude povinné.

V jiných nahrávkách bývalá novinářka podle žalobce hovořila o tom, že senioři po vakcínách proti covidu-19 umírají, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé nebo o drastických vyšetřeních dětí. Vládní představitele označila za fašisty.

Jak se perou lži? Proruské dezinformace se šíří s ultrapravicovými, upozorňuje analytik Šlerka

Číst článek

Peterková uvedla, že se cítí nevinná. Výroky, za které čelí obžalobě, pronesla, i ve videích však podle své výpovědi uvedla, že je to pouze její názor. Lidé v době koronavirové pandemie dostávali podle bývalé novinářky z mainstreamových médií a od členů vlády navzájem si odporující a často nepravdivé informace. „Dostávali se do paniky, ale tu paniku jsem nepůsobila já,“ prohlásila.

Peterková dodala, že se hodně z jejích predikcí nakonec splnilo. Opravdu nastal částečný zákaz vycházení či uzavření okresů. Nakonec propukla i válka, i když zatím ne na českém území.

Výraz fašisti podle své výpovědi použila ve smyslu všeobecného zla. „Vláda děsila lidi k smrti,“ řekla.

Soud Peterkové už za lži o úmrtích v domě seniorů uložil loni v lednu pokutu 250 tisíc korun. Žena je podle serveru Aktuálně.cz součástí skupiny lidí, kteří šíří dezinformace o covidu-19 a očkování proti této nemoci nebo útočí na zdravotníky. Na ženu bylo uvaleno několik exekucí a na své akce požaduje finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme