Gestapo, skandovali u soudu s Peterkovou. Chování advokáta Naxery prověří profesní komora

„Gestapo, gestapo,“ křičel dav u úterního soudu s dezinformátorkou Janou Peterkovou. Podle videozáběrů ze sociálních sítí u toho mohl být také advokát Norbert Naxera. Ten zastupoval jak Peterkovou, tak i další dezinformátory Patrika Tušla a Tomáše Čermáka. Naxerovo chování v soudní budově prověří Česká advokátní komora. Za profesní komoru o tom ve středu informovala Hana Rýdlová.

Praha (Aktualizováno: 15:26 31. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Tomáš Čermák, v červené košili advokát Norbert Naxera a vpravo Patrik Tušl na snímku z ledna 2022

Zleva Tomáš Čermák, v červené košili advokát Norbert Naxera a vpravo Patrik Tušl na snímku z ledna 2022 | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Muž v modré košili s taškou přes rameno na vidozáběrech energicky gestikuluje. Zvedá ruce nad hlavu, zatímco dav skanduje slova o gestapu. Na jiných záběrech pak stojí muž ve stejném oblečení nápadně podobný Norbertu Naxerovi.

Peterková dostala za poplašné zprávy podmínku. Její příznivci vylomili dveře, zasahovala policie

Číst článek

„Tajemník České advokátní komory podal podnět kontrolní radě k přešetření účasti advokáta Norberta Naxery na incidentu, k němuž došlo 30. května na Městském soudu v Praze,“ uvedla za profesní komoru Hana Rýdlová.

Zároveň upozornila veřejnost, že k případu může zaslat další materiály. „Další informace, včetně videozáznamů, jež se týkají této události, je možné zaslat na epodatelna@cak.cz,“ doplnila.

Kontrolní rada prověří, zda se Naxera něčím provinil. Zároveň ho vyzve, aby se k dané věci vyjádřil.

Pokud usoudí, že k pochybení došlo, předá případ kárné komisi, která může rozhodnout o případné sankci. Udělit může napomenutí, pokutu či dočasný zákaz výkonu advokacie.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS chce počkat na rozhodnutí advokátní komory. „Nebudu-li následně ztotožněn s postupem ČAK, zasáhnu případně sám,“ uvedl.

Sám Naxera jakékoli pochybení odmítl. „Zákon o advokacii ani advokátní etiku jsem neporušil," reagoval. 

„Vinu za celý incident má především soud, protože jednání bylo nařízeno do malé jednací síně, přestože na Městském soudu v Praze jsou i větší jednací síně a s tím, že soud s paní Peterkovou vyvolá zájem veřejnosti se dalo počítat,“ dodal ve vyjádření pro iROZHLAS.cz s tím, že se s nikým nepral, ani se nesnažil natlačit do soudní síně.

Kdo je Norbert Naxera?

Odvolací soud potvrdil v úterý Janě Peterkové podmínku za šíření poplašných zpráv během pandemie koronaviru.

‚Rozšlapu ti hlavu.‘ Dezinformátor Tušl si odpyká 15 měsíců vězení, potvrdil odvolací soud

Číst článek

Advokát Norbert Naxera, který dlouhodobě vystupuje jako odpůrce protipandemických opatření a očkování proti covidu, zastupoval v minulosti u soudu dezinformátory Patrika Tušla a Tomáše Čermáka.

Tušl dostal v březnu souhrnný trest 15 měsíců vězení. Vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, který po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. Problematické byly i jeho nenávistné výroky o Ukrajincích.

Čermák dostal za podporu terorismu 5,5 roku vězení. Ve videu vyzýval k násilí vůči politikům

Číst článek

Čermák dostal nepravomocně 5,5 roku vězení za podporu a propagaci terorismu. Podle soudu se loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí. Příznivce také vyzýval, aby se podíleli na převzetí politické moci, za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády.

Už loni dostal podmínku za nenávistné výroky o Ukrajincích. Současně je souzen spolu s dalšími dvěma muži za nebezpečné pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a evolučního biologa Jaroslava Flegra.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme