Peterková dostala za poplašné zprávy podmínku. Její příznivci vylomili dveře, zasahovala policie

Odvolací senát v úterý musel přerušit jednání v případu bývalé novinářky Jany Peterkové obžalované z šíření poplašné zprávy. Na pražský městský soud dorazily desítky jejích podporovatelů, kteří v průběhu odvolacího jednání vylomili dveře do soudní síně. Zasahovat musela justiční stráž i policie. Po obnovení jednání dostala Peterková dvouletou podmínku za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie.

Praha (Aktualizováno: 21:41 30. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolací jednání začalo bez účasti Peterkové. Do síně se dostalo pouze několik z příchozích. Zbytek lidí zůstal na chodbě a po příchodu bývalé novinářky začal narážet na dveře, až je vylomil. Podporovatelé Peterkové včetně aktivisty Pavla Zítka na chodbě skandovali hesla o gestapu a fašistickém státě.

V soudní síni se po odchodu senátu strhla potyčka. Lidé následně zůstali před síní a dožadovali se, aby policie propustila jednoho z podporovatelů Peterkové, proti kterému podle nich neoprávněně zasáhla. Tvrdili také, že použila nezákonně donucovací prostředky. Příští jednání bude podle justiční stráže možná neveřejné.

Prvoinstanční soud uložil v únoru Peterkové za šíření poplašné zprávy dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Soudní senát tento trest v úterý potvrdil poté, co po přerušení jednání obnovil.

Vojska NATO budou střílet na děti, tvrdila Peterková. Za šíření poplašné zprávy dostala podmínku

Číst článek

Reakce Peterkové

Nyní bude chtít Peterková dosáhnout zrušení rozsudku u Nejvyššího soudu. Na tiskové konferenci po vynesení verdiktu také uvedla, že ji po přerušení soudního jednání nikdo neinformoval o tom, že jednání později pokračovalo dál s vyloučením veřejnosti.

Kvůli tomu chce podat stížnost na soudkyni Věru Trojanovou k Soudcovské unii ČR. Peterková si chce také stěžovat na svého dosavadního advokáta Davida Lejčka u České advokátní komory. Tvrdí, že jí Lejček neoznámil pokračování řízení a dále jednal bez jejího mandátu.

Peterková ve videích, která v době koronavirové pandemie umístila na sociální sítě, mluvila o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích, nuceném očkování proti covidu-19 či o obsazení Česka vojsky NATO. Peterková u hlavního líčení vinu odmítla, proti rozhodnutí se na místě odvolala.

Šestačtyřicetiletá Peterková podle obžaloby v několika videozáznamech, které zveřejnila na sociálních sítích, rozšiřovala lživé poplašné zprávy. Uvedla například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala také, že bude zastřelen každý, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru, které bude povinné.

V jiných nahrávkách bývalá novinářka podle žalobce hovořila o tom, že senioři po vakcínách proti covidu-19 umírají, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé nebo o drastických vyšetřeních dětí. Vládní představitele označila za fašisty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme