Jančura zveřejnil na svých autobusech čísla na premiéra a ministra vnitra. Chce tím podpořit Šlachtu

Majitel společnosti Student Agency Radim Jančura nechal polepit desítky svých autobusů, které jezdí pod značkou RegioJet, velkou fotografií ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a zveřejnil také jeho telefonní číslo a číslo premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napište Chovancovi, vyzývá Radim Jančura | Foto: Filip Harzer

Důvodem je obava z narušení spravedlivého a nezávislého vyšetřování významných kauz, která vyplývá z plánovaného slučování policejních protimafiánských útvarů, a podpora odstupujícího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty, uvedl v pátek v tiskové zprávě mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

"Pan ministr se k šarádě pana Jančury vyjádří odpovídajícím způsobem v průběhu víkendu," sdělila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Na zadní části autobusu je vedle fotografie ministra nápis Langer II., který odkazuje k dřívějšímu ministru vnitra Ivanu Langerovi, u něhož se hovořilo o propojení s organizovaným zločinem, a heslo "ČSSD ve stopách ODS". Jančura také vybízí občany, aby slušně napsali premiérovi a ministrovi, co si o reformě myslí.

"Rozhodl jsem se kampaní podpořit Roberta Šlachtu, protože mám obavu, že cílem změn v policii je zastavit vyšetřování významných korupčních kauz propojených zejména s kmotry a politiky. Stejný názor vyslovili hned na začátku například státní zástupci a další nezávislí odborníci, kteří v celé věci vidí snahu zasáhnout do činnosti ÚOOZ, jednoho z nejprofesionálněji fungujícího útvarů policie," prohlásil Jančura.

Šlachta: Za 14 dnů skončím, za Babiše ani ANO kandidovat nebudu

Číst článek

Podle něj nejde o podporu jakékoli politické strany. Dříve Jančura totiž podporoval hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše.

Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý podle Jančury manažersky nezvládli vyřešení změn tak, aby klíčové odborníky udrželi.

"Způsobili nejvážnější rozvrat v policejních složkách v novodobé historii České republiky," uvedl Jančura. Míní, že Chovancovým cílem bylo za každou cenu odstřelit Šlachtu, neboť "někomu šlápl na kuří oko".

TK společnosti RegioJet ke zveřejnění informací o rozdělení dotací na rychlíkové linky v ČR. Radim Jančura. | Foto: Filip Jandourek

Telefonní čísla se rozhodl zveřejnit proto, že lidé mají právo poslat i vysoko postaveným politikům krátkou zprávu, co si o zásadních krocích myslí.

"Pokud politik ztratí kontakt se svými občany, může ho občan navázat s politikem sám. Občané však zároveň mají povinnost se ve zprávě chovat uctivě a slušně, a to i když s daným politikem nesouhlasí," sdělil Jančura.

S reformou policie přišel před několika dny ministr Chovanec, spočívá ve sloučení ÚOOZ a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Jeho záměr, který již podepsal s platností od 1. srpna, způsobil koaliční roztržku. Vicepremiér a ministr financí Babiš původně vyhrožoval odchodem z vlády, nyní je podle něj potřeba postavit koalici na nové platformě.

Babiš z jednání unijních ministrů financí v Lucemburku uvedl, že zveřejňování soukromých telefonních čísel je "nepříjemná záležitost".

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se podle svého mluvčího Davida Pavláta nemůže vyjádřit, protože neví, o jaká čísla se jedná. Před třemi lety nicméně ÚOOÚ ke zveřejnění telefonních čísel politiků skupinou Ztohoven v rámci její výstavy konstatoval, že se na tento akt vztahuje výjimka ze zákona o ochraně osobních údajů. Politici musejí podle úřadu strpět vyšší míru zásahu do svého soukromí.

Napište Chovancovi a Sobotkovi, vyzývá podnikatel Radim Jančura. | Foto: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme