Janeček končí v čele České televize. Kvůli zdravotním potížím

Generální ředitel České televize Jiří Janeček rezignuje k 31. srpnu ze zdravotních důvodů na svou funkci. Dnes to oznámil Radě veřejnoprávní televize. Českou televizi řídil téměř 8 let, vést ji měl ještě další 4 roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Janeček | Foto: Tomáš Adamec

Rada České televize zřejmě vyhlásí do konce srpna výběrové řízení. Kdo by mohl Janečka nahradit, zatím jasné není. Spekuluje se ale například o bývalém šéfovi televize Nova Petru Dvořákovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dramatik a člen Rady ČT Milan Uhde a šéfredaktor serveru digizone.cz Jan Potůček v odpoledních Ozvěnách dne.

„Předpoklady pro to bezesporu má. Koneckonců dělal šest let generálního ředitele a myslím si, že vedl televizi Nova velmi dobře,“ řekl Janeček. Sám Dvořák možnost přihlásit se do výběrového řízení zvažuje. Klíčový je ale pro něj termín konkurzu.

„Pokud bude výběrové řízení vypsáno teď, ještě před termínem, kdy chce pan Janeček odejít, budu to vážně zvažovat. Záleží samozřejmě na podmínkách, ale myslím si, že to pro mě bude zajímavá možnost. Pokud by výběrové řízení mělo být vypsáno až po srpnu, tak samozřejmě přitažlivost pro mě trochu klesá,“ řekl Dvořák, který má další pracovní nabídky a v červnu mu končí zákaz pracovat pro konkurenční média Novy.

Předseda Rady ČT Jiří Baumruk nicméně řekl, že Rada výběrové řízení také vyhlašovat nemusí. Může například jen někoho oslovit. Zda se to stane, je ale otevřené, protože složení Rady se mění. Mandát končí i samotnému předsedovi Baumrukovi.

Jednání Rady České televize | Foto: Tomáš Adamec

Poslanci dnes shodou okolností zvolili dva ze čtyř nových radních – Reného Kühna a Antonína Bajaju. Další čtyři kandidáti na zbylá dvě místa v Radě postupují do 2. kola volby, ke které dojde zítra.

Jiří Janeček ohlásil odchod z nejvyššího postu České televize poměrně nečekaně. Překvapil i samotného předsedu Rady ČT Baumruka. Překvapeni ale byli i další radní. „Já jsem to vůbec nečekal a myslím si, že nikdo to nečekal,“ řekl jeden ze členů rady, dramatik Milan Uhde.

Odchod kvůli změnám v Radě ČT?

O odchodu Janečka se ovšem už nějaký čas spekulovalo s ohledem na to, že v rámci personální obměny Rady ČT ji opustí několik členů, kteří Janečka především podporovali – předseda Rady Baumruk a radní Helena Fibingerová. „To by byla předčasná spekulace, protože rozhodující bude, v jakém složení se Rada ukáže po volbě,“ řekl Uhde.

Jiří Janeček přijímá gratulaci od radního Jiřího Baumruka | Foto: Tomáš Adamec

Nicméně šéfredaktor serveru digizone.cz Jan Potůček tuto spekulaci zcela nezavrhuje. Navíc se podle něj už po druhém zvolení Jiřího Janečka šéfem televize začalo mluvit o tom, že své funkční období nedokončí. „Že existují určité dohody, že po nějaké době odstoupí. A to se teď potvrdilo,“ řekl Potůček.

Čas ke změně na postu šéfa televize byl ale podle Uhdeho už dávno. „Především proto, že Česká televize nedbá o to, že by měla být kulturním zařízením. To není jenom vina generálního ředitele, to je vina celého systému, kterým se tam po léta pracuje,“ poznamenal Uhde.

Podle Potůčka byl ale Janeček pro Českou televizi klíčovým ředitelem. „Provedl Českou televizi digitalizací, zasadil se o to, že vůbec digitalizace v České republice proběhla. V personálních otázkách byl ale dost podivný a myslím si, že mu to i zlomilo vaz,“ dodal Potůček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfredaktor serveru mediář.cz Ondřej Aust v pořadu Stalo se dnes.

Podle šéfredaktora serveru mediář.cz Ondřeje Austa byl Janeček v první fázi pro televizi přínosem. „Podařilo se mu vyrovnat rozpočet a uklidnit do té doby velmi neklidnou atmosféru. Podařilo se mu dosáhnout zvýšení koncesionářských poplatků,“ řekl Aust.

V druhé fázi jeho působení ale přišla podle Austa negativa. „Nedostatečná příprava na další období. On sice mluvil o tom, že zahajuje restrukturalizaci, nicméně rozpočet se začíná propadat do ztráty. Už loni televize sáhla do svých rezerv,“ uzavřel Aust.

Květa Moravcová, Jan Richter, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme