Kroupa: Novinář Přibil mohl prodat nahrávky nechtěně s počítačem. Vyplave nejspíš ještě jedna - o KGB

Kdo a jak nahrával Andreje Babiše (ANO) při schůzkách s redaktorem MF Dnes Markem Přibilem? Investigativní tým Radiožurnálu v čele s Jankem Kroupou v uplynulých hodinách získal sérii svědectví a indicií, z nichž plynou v podstatě dvě možné verze. Jejich průsečíkem je novinář Přibil. A zjevně nejde o poslední nahrávku, která má prosáknout.

Praha (Aktualizováno: 19:27 5. 5. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš se vyjádřil 5. května na tiskové konferenci v Plzni k návrhu premiéra Bohuslava Sobotky na jeho odvolání.

Ministr financí Andrej Babiš se vyjádřil 5. května na tiskové konferenci v Plzni k návrhu premiéra Bohuslava Sobotky na jeho odvolání. | Zdroj: ČTK

Poté, co se nahrávky Babišových schůzek dostaly na veřejnost a provalilo se i Přibilovo jméno, novinář se stáhl a přestal komunikovat. Reportéru Janku Kroupovi se však podařilo Přibila rozmluvit. Svá setkání s mužem z Babišových nahrávek vylíčil v publicistickém pořadu Radiožurnálu, pro zpravodajský server iROZHLAS.cz doplnil další podrobnosti. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Nahrávky s Andrejem Babišem jsou autentické, zjistil investigativní tým Českého rozhlasu.

Vy se od chvíle, kdy se nahrávky objevily na Twitteru, zabýváte jejich původem. Co víte o tom, kdo za nimi stojí?
V tuto chvíli můžeme říct, že ty nahrávky autentické jsou. Zajímavým momentem těch nahrávek je, že na každé z nich, a to i na některých, které pravděpodobně ještě zveřejněny nebyly a budou, tak se objevují vždy dva lidé. Jedním je Andrej Babiš a druhým je Marek Přibil.

Rozvědka důrazně odmítla spojitost s Babišovými nahrávkami

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Jiří Šašek v pátek důrazně odmítl spekulace, které dávají do souvislosti jeho rozvědku a nahrávky ministra financí Andreje Babiše (ANO) zveřejněné v tomto týdnu na webu. O spojitosti mezi rozvědkou a záznamy hovořil Babiš. Šašek v zaslaném prohlášení uvedl, že ÚZSI pod jeho vedením nic takového nedělal a dělat nebude, protože ani nesmí. Více se dočtete v článku „Babiš: Za mými odposlechy stojí Chovanec a ČSSD. Je to provokace, která mě má zlikvidovat“.

My jsme s Markem Přibilem velmi dlouze mluvili a zároveň jsme mapovali dění kolem něj. Ty nahrávky a schůzky mezi Markem Přibilem a Andrejem Babišem byly nejméně tři, ale spíše čtyři. Ty nahrávané schůzky se odehrály v Sokolovně, což je restaurace v Průhonicích, kterou vlastní Andrej Babiš. Šlo o dvě z nich. A jedna byla v Aventinu, což je hotel v centru Prahy. Na všech byl Marek Přibil, a to i na těch, které byly zveřejněné jako první a na kterých Marek Přibil slyšet nebyl.

To jsou ty nahrávky, kde Babiš mluví vulgárně?
Ano, to jsou ty nahrávky, kde Andrej Babiš denuncuje své oponenty nebo své kolegy ve vládě. I na této nahrávce byl Marek Přibil. My jsme ty nahrávky velmi podrobně analyzovali. Konzultoval jsem to i s lidmi, kteří se zabývají prací s odposlechy. A tam takzvaně slyšíte gesta.

O čem to vypovídá?
Vypovídá to o tom, že jeden z účastníků těch schůzek měl nahrávací techniku na sobě. S pravděpodobností hraničící s jistotou můžeme říct, že ty nahrávky nahrál Marek Přibil. Jejich další osud a proč to udělal, je věc druhá.

Přibil: Nikoho jsem nenahrával

Novinář Marek Přibil v pátek večer na svém facebooku napsal, že s ministrem Babišem, jehož "vnímal jako svého šéfa" sešel třikrát. "Nikdy jsem nikoho nenahrával, natož abych pracoval pro Chovance, jehož jsem úhlavním nepřítelem," tvrdí. "Více se k této věci nebudu a nehodlám vyjadřovat. Přátelům děkuji za podporu."

Proč vlastně Přibil chodil na schůzky s Andrejem Babišem?
Přibil tvrdil, že to bylo z pověření svých vedoucích. Je zjevné, že Andrej Babiš jej také využíval jako prostředníka. S jeho rolí byl viditelně srozuměn a věděl s kým a proč mluví.

Proč tedy?
My jsme byli účastni toho, že Marek Přibil se večer toho dne, kdy byly zveřejněny nahrávky, na nichž byl identifikován jako jeden z rétorů, sešel v jednom pražském hotelu se skupinou, kde byl bývalý pracovník Útvaru zvláštních činností, což je útvar, který má na starosti odposlechy. Přibil je označil za lidi, kteří jemu pomáhají. On žije v dojmu, že tito lidé spolupracují s jakýmisi cizími tajnými službami. Ten dojem je velmi pravděpodobně mylný. Je to skupina, která je napojená na policistu, kterého už Radiožurnál identifikoval.

Víme, kdo to je?
Ano, je to bývalý policista, který má a měl kontakty například na kmotra Ivo Rittiga, má a měl kontakty na velmi vlivné lidi z českého byznysu.

Mluvil jste s ním?
Kontaktoval jsem ho a on se mi přiznal. O sobě mluvil jako o jakémsi prostředníkovi. Víc to ale rozebírat nechtěl.

Načasoval bych to před ten jejich sněm socanský, udílí na nové nahrávce instrukce Babiš

Číst článek

Na koho by mohl být napojený teď?
To nevíme. To je věc, kterou teď nejsme schopni říct. Nám ten řetěz toho, co víme, končí u něj. Víme, že Marek Přibil s tímhle člověkem ty věci konzultuje, on mu s tím pomáhá a konzultuje s ním opakovaně. Velmi pravděpodobně stojí za tím.

Věděl o nahrávání?
Věděl o nahrávání, protože je schopen říct, co ještě unikne. On mi popsal, co bude na další nahrávce. Ta další nahrávka, která ještě neunikla, podle Marka Přibila má obsahovat debatu o tom, že se připravují kompromateriály na Andreje Babiše, které by měli připravovat lidé kolem Penty a Aloise Lorenze (poslední velitel StB, později pracoval jako bezpečnostní konzultant finanční skupiny Penta). Měly by se týkat spolupráce Andreje Babiše s KGB.

Kdo nahrávky šíří?

Účet na Twitteru a YouTube, který nahrávky zveřejňuje, nese jméno Julius Šuman, což byl řídící důstojník StB agenta Bureše. „Andrej Babiš má na každého složku. My máme složku na Andreje Babiše. Jsme Skupina Juliuse Šumana, která v anonymitě sbírá informace o AB,“ uvádí o sobě twitterový účet.

Bývalý policista, cizí tajné služby, špionské hry. To je opravdu jediné vysvětlení?
Ne, pracujeme ještě s jednou hypotézou. I podle ní vše nahrával Přibil. Na začátku úniku je ale náhoda, omyl, nechtěná chyba. Přibil před několika týdny prodával svůj soukromý notebook, což nám i sám potvrdil.

Existuje tedy varianta, že si vše nahrával jen pro svou potřebu, nahrávky ukládal do počítače a když ho prodával, špatně jej promazal. A někdo to tam později našel. Jak by se nahrávky dostaly až k lidem, kteří se označují jako skupina Juliuse Šumana, ale zatím nevíme.

Janek Kroupa, Věra Štechrová, rak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme