Janotu schválené změny v rozpočtu zklamaly

Přes nesouhlas vlády poslanci přidali miliardy na sociální služby, mzdy státních zaměstnaců a na platby zemědělcům, jak navrhovala levice. Zákon podpořilo 81 poslanců, a to sociálních demokratů, k nimž se přidalo pět lidovců, čtyři zelení i čtyři nezařazení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Eduard Janota

Ministr financí Eduard Janota | Foto: Tomáš Adamec

Poslanci ODS vytáhli karty z hlasovacího zařízení, což mělo stejný význam, jako kdyby odešli ze sálu. Snížili tím potřebný počet hlasů pro prosazení rozpočtu na 58. Poslanci hlásící se k TOP 09 hlasovali proti. Právě na podporu rozpočtu pravicových stran apeloval těsně před klíčovým hlasováním premiér Jan Fischer.

Premiérův apel

"Poslanci za Komunistickou stranu Čech a Moravy a poslanci České strany sociálně demokratické způsobili to, že návrh státního rozpočtu, jeho schodku, jeho parametrů se zásadně vzdálil od návrhu vlády České republiky. Já jsem sdělil na začátku této schůze, jaký je postoj vlády a kam je možno ustoupit z jejího vidění světa, a to byly výdaje na sociální služby." Výsledek je vygenerované zvýšení více než 12 miliard korun a samozřejmě s dopadem na poměr deficitu k HDP, který se blíží k bodu 5,6 nebo 5,7," varoval Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slova hlavních aktérů schvalování rozpočtu mikrofonem zachytila Milada Richterová

"To považuji za velmi vážné a způsobilo to i to, že pravá část politického spektra, poslanci Občanské demokratické strany, poslanci, kteří se hlásí ke straně TOP 09 pozbyli ochotu pro tento návrh státního rozpočtu zvednout ruku. Tomu postoji politicky rozumím, nicméně, dámy a pánové, se stejnou naléhavostí bych vás chtěl požádat, abyste zvážili to, co je alternativa," apeloval premiér. "Alternativa je rozpočtové provizorium. Znamená nejistotu, nejen špatný signál, pokud jde o veřejné finance, ekonomiku, to je špatný signál vůči obyvatelům této země, kterými jsme se tady tolikrát během dnešního dne zaklínali."

"Tímto hlasováním o pozměňovacích návrzích byl koncept Janotova vládního balíčku rozbořen, neplatí, je to jiný rozpočet, než se kterým sem vláda přišla. To říkám s plnou zodpovědností. Na druhé straně jsem vás chtěl požádat, zejména jsem chtěl požádat poslance Občanské demokratické strany, poslance, kteří se hlásí k TOP 09, aby zvážili, co je ve hře a dali svým postojem v hlasování o celém návrhu rozpočtu najevo, že si nepřejí rozpočtové provizorium, jakkoli vím, že to pro ně nebude jednoduché," poznamenal Fischer.

Kalousek a Nečas vysvětlují

Z obou pravicových stran pak vyslyšeli prosbu premiéra, aby nehlasovali aktivně proti rozpočtu jen občanští demokraté. To jim pak vytkl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: "Umožnila (ODS) schválit rozpočet, který sama označuje za špatný. TOP 09 měla před týdnem sjezd, který byl pod heslem - Zásady, ne výsady. Tento konečný návrh rozpočtu naše zásady porušoval do té míry, že jsme ho schválit nemohli a hlasovali jsem proti němu," uvedl Kalousek.

Místopředseda ODS Petr Nečas konečný vstřícný postoj jejich poslanců vysvětlil: "Na rozdíl od ostatních politických stran nadřazujeme zájem státu nad vlastními, parciálními stranickými zájmy. Selhala bohužel i novopečená strana TOP 09. Nejprve sama předložila deficit zvyšující pozměňující návrh, navzdory všem proklamacím se zařadila mezi ty, kteří by klidně pro tyto návrhy hlasovali , a potom její poslanci - přes výzvu předsedy vlády, přes naléhavost této výzvy - nakonec hlasovali proti rozpočtu. Rozpočet fakticky prohlasovali socialisté, komunisté a několik nezařazených poslanců. Ti nesou plnou zodpovědnost za vážné negativní dopady tohoto rozpočtu."

"Jeho schválení je vážný problém pro vládu pana Jan Fischera. Nepodařilo se jí obhájit ani Janotův balíček v původní podobě, ani vládní návrh rozpočtu. Jeho znetvoření je tedy bohužel jasným zpochybněním této vlády a práce předsedy vlády a ministra financí."

Janota je zklamán

Ministr financí Eduard Janota přijetí rozpočtu ocenil, i když jednáním o něm byl podle vlastních slov zklamaný: "Pro mně je to trošku memento na to, že jakékoli další pokusy ve zbývající části naší vlády bude komplikované a velmi obtížné prosadit. Takže spíše, pakliže se budu účastnit jednání na postu ministra financí, tak si už nějaké větší ambice do zbytku fungování této vlády nedávám, protože naprosto vnímám politickou realitu a bez pochopení a určité součinnosti politiků se nedá dělat žádná změna, natož nějaké zásadnější změny ve struktuře rozpočtu, řešit problémy, které jsou významné. zásadní řešit problémy Měl jsem možná trochu přehnanou ambici se o něco pokusit - a skončilo to tak, jak to skončilo."

"Nicméně stejně jako pan premiér jsem rád, že nebude provizorium - byl by problém ratingu a zhoršeného financování a podobně. To, že rozpočet je vnitřně přerestrukturalizován, to nebude problém této vlády, ale vlády, která nastoupí, a někdy v září, říjnu zjistí, že jí docházejí peníze na důchody, nemocenskou, dluhovou službu a podobně. Čili já jsem stoprocentně přesvědčen, že tento sdůsledek už nebudu muset řešit," upozornil Janota.

S přijatou podobou rozpočtu není spokojený ani předseda Strany Zelených Ondřej Liška. Přesto hlasoval pro jeho přijetí, protože je to podle něj lepší varianta než rozpočtové provizorium. ČSSD se zase domnívá, že přijaté pozměňovací návrhy nijak nezvýší státní dluh. "Přijetí rozpočtu umožnila nehlasováním Občanská demokratická strana, i když hluboce nesouhlasím s jejich argumenty, tak tento počin vítám," oznámil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Stanovisko ODS, že se navyšuje schodek rozpočtu, Jiří Paroubek odmítá: "Pokud jde o tyto změny, s kterými jsme přišli, tak představují zhruba 1 procento z celkových výdajů státního rozpočtu. Čili z hlediska objemu se jedná vlastně o změny, které jsou velmi titěrné."

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme