Janouch: Havel byl mimořádný člověk, skutečný přítel

Dnes zemřel první porevoluční prezident Václav Havel. Bylo mu 75 let. Jeho zdravotní stav se v poslední době zhoršoval, několikrát byl hospitalizován kvůli zánětu dýchacích cest. Od března rušil své programy na veřejnosti. Na jeho osobnost zavzpomínal v Radiožurnálu profesor František Janouch, český a švédský jaderný fyzik, Havlův přítel a zakladatel Nadace Charty 77.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zakladatel nadace Charty 77 František Janouch | Foto: Petra Čechová

„Naposled jsem ho teď viděl dvakrát na jeho narozeninách a úplně nedávno asi před 10 dny, kdy dostával Cenu Janky Langoše,“ vzpomíná na Havla Janouch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Václava Havla zavzpomínal jeho přítel a předseda Nadace Charty 77 František Janouch

„Havel byl mimořádný člověk a mimořádný kamarád. Já jsem se s ním seznámil nejdříve korespondenčně, telefonicky a potom jsme se stali nerozlučnými přáteli právě svojí korespondencí,“ říká o Havlovi Janouch a pokračuje:

„Dával Nadaci Charty 77 všechny své ceny, které v 80. letech získával. My jsme zase poslouchali jeho rad a snažili se splnit to, co bylo.“

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel exprezident Václav Havel, bylo mu 75 let

„My jsme s ním před několika lety uveřejnili korespondenci - asi 220 dopisů, 600 stránek. Ta korespondence ukazuje, jaké to byly vztahy. Jaký on byl skutečný člověk, skutečný přítel, ale i filozof, myslitel, humanista. A byl to člověk strašně nezištný, který by si nevzal z cizího ani korunu, ale naopak všechny své možné prostředky dával kamarádům a dával na dobročinné účely a tak dále,“ říká Janouch.

„Když jsem se někdy naštval na něco, co udělal, tak on sedl a napsal na prezidentský papír rukou odpověď, co si o tom myslí nebo proč to udělal,“ dodává.

ČRo, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme