Grygárek míří k soudu. Podle státního zástupce zneužil pravomoci v Janouškově kauze

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška ze zneužití pravomoci. Zastupitelství v pátek oznámilo, že podalo obžalobu týkající se mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libor Grygárek, bývalý vysoce postavený státní zástupce a později muž vyšetřovaný policií v kauze kolem Romana Janouška. | Foto: Fotobanka Profimedia

Bývalý náměstek pražského vrchního zástupce vítá, že se případ po šesti ltech dostal k soudu, kde bude mít možnost očistit své jméno. „Osobně ale skutečně mám za to, že musí rozhodnout o mé nevinně, protože jakýkoliv důkaz neexistuje a žádné trestné činnosti jsem se nedopustil," sdělil Radiožurnálu. 

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár záležitost nechtěl víc komentovat a odkázal na tiskovou zprávu. V té se píše, že předmětem obžaloby jsou okolnosti spojené s vyřizováním žádosti o právní pomoc ze Švýcarska. 

Podle dřívějšího obvinění Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz. Ten již dříve obvinění odmítl jako nepodložené. Obviněn přitom byl už v prosinci 2013.

Švýcaři případ odložili

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce.

Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. V roce 2010 Švýcaři případ odložili.

Loni v březnu pak Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo Grygárkovu stížnost na průtahy ve vyšetřování jeho kauzy.

Martin Karlík, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme