Janoušek sází na dovolání k Nejvyššímu soudu, rozhodnutí by mělo padnout do června

Odsouzený lobbista Roman Janoušek chce z vězení a vsadil kvůli tomu na jedinou kartu - dovolání k Nejvyššímu soudu. Vzdal kvůli tomu i žádost o propuštění ze zdravotních důvodů, která by dovolání brzdila. Janouškův spis ale ještě ani neopustil stůl prvoinstančního soudce a samotné dovolací řízení má také své lhůty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek, soud | Foto: Filip Jandourek

Aby se vůbec mohl Nejvyšší soud začít případem zabývat, musí dostat spis odsouzeného. Ovšem složka Romana Janouška od září neopustila Městský soud v Praze, který o osudu lobbisty rozhodoval skoro před rokem.

„Spis odsouzeného Romana Janouška v tuto chvíli je na Městském soudu v Praze. Předseda senátu rozhodne o tom, že se odešle na Nejvyšší soud ČR, kde se bude řešit dovolání jak nejvyššího státního zástupce, tak odsouzeného. A to se stane v horizontu několika dní," potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci.

Po doručení k Nejvyššímu soudu je spis podle mluvčího Petra Knötiga přidělený poměrně rychle. Nějaký čas ale trvá, než se soudce s případem seznámí a zpracuje ho.

Roman Janoušek, soud | Foto: Filip Jandourek

„Nakonec senát zasedne a klasickým způsobem rozhodne. Doba řízení se pohybuje v trestních věcech u Nejvyššího soudu v průměru od dvou do čtyř měsíců," řekl Knötig.

Pokud tedy městský soud pošle spis Nejvyššímu soudu ještě tento týden, konečné rozhodnutí v případu Romana Janouška by mělo padnout nejpozději v červnu.

Janouškův trest by se mohl i zpřísnit

Janoušek narazil v pražské Vyskočilově ulici v březnu 2012 do auta před sebou, kolizi však neřešil a jel dál. Když na následující křižovatce zastavil na červenou, 51letá řidička nabouraného vozu se postavila před jeho vůz. Janoušek ji srazil a z místa nehody ujel. Když ho policisté nedlouho poté dostihli, nadýchal podnikatel 2,2 promile.

Lobbista nastoupil do vězení loni koncem listopadu. Pokud by Nejvyšší soud Janouška zprostil viny, z vězení by se dostal nejvýše za sedm měsíců, tedy v červnu. Pokud ne, Janoušek může v polovině trestu požádat o podmínečné propuštění, a ve vězení by tak strávil dva roky a tři měsíce.

Další varianta, se kterou musí lobbista počítat, je, že by se mu trest mohl i výrazně zvýšit. Dovolání k Nejvyššímu soudu totiž podal také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který stále považuje Janouškův čin za pokus o vraždu. Na této kvalifikaci původně trvali i žalobci u městského soudu, kteří pro lobbistu žádali desetileté vězení.

Kauza Roman Janoušek | Foto: Český rozhlas

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme