Janoušek žádá o přerušení trestu, prý kvůli zdravotním problémům
Lobbista Roman Janoušek požádal o přerušení trestu. Podle deníku Právo podal Janoušek žádost už v prosinci, Krajský soud v Brně se jí teď zabývá. Janoušek si v brněnském vězení odpykává 4,5letý trest za to, že v březnu 2012 srazil autem ženu. O tom, jestli lobbista věznici kvůli zdraví propustí, rozhodne soud během několika týdnů.
„Žádost o přerušení výkonu trestu byla podána samotným odsouzeným a došla v prosinci, soud teď činí úkony v řízení,“ řekla Právu mluvčí brněnského krajského soudu Lenka Smutná.
Žádost se podle Janouškova advokáta zakládá na stejných lékařských zprávách, které už byly součástí soudního řízení. Jde o zprávu například Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde se Janoušek léčil s poúrazovým krevním výronem do lebeční dutiny, píše deník.
Postup při žádosti o přerušení trestu ze zdravotních důvodů přiblížil viceprezident Soudcovské unie Roman Lada
„Tu žádost bude posuzovat krajský soud v Brně, protože ten pan odsouzený ten trest vykonává v obvodu tohoto soudu, a rozhodovat o té žádosti bude předseda senátu,“ přiblížil obvyklý postup viceprezident Soudcovské unie Roman Lada.
Soudce bude mít podle Lady k dispozici lékařskou zprávu, jíž odsouzený argumentuje, ale může si vyžádat také další expertizy. „Tam se skutečně musí jednat o těžkou nemoc, to znamená nemoc, která toho člověka bezprostředně ohrožuje, že je v nebezpečí smrti nebo nějakého závažného onemocnění, které ta zdravotnická složka vězeňské služby není schopná zabezpečit,“ dodal Lada.
Lobbista Roman Janoušek narazil v pražské Vyskočilově ulici v březnu 2012 do auta před sebou, kolizi však neřešil a jel dál. Když na následující křižovatce zastavil na červenou, 51letá řidička nabouraného vozu se postavila před jeho vůz. Janoušek ji srazil a z místa nehody ujel. Když ho policisté nedlouho poté dostihli, nadýchal podnikatel 2,2 promile.
Městský soud v Praze letos v dubnu Janouška odsoudil ke třem letům vězení a pěti letům zákazu řízení. Proti verdiktu se však odvolala jak obžaloba, podle níž byl trest nízký, tak obhajoba, které zase připadal nepřiměřeně vysoký. Vrchní soud v září zpřísnil trest na 4,5 roku vězení a zákaz řízení prodloužil na 7 let.