Janoušek není schopen vrátit se do vězení, podle znalců by to ohrozilo jeho život

Roman Janoušek podle znaleckého posudku není schopen nastoupit do vězení. Znalci olomoucké fakultní nemocnice napsali, že by ho pobyt ve vězení mohl ohrozit lobbistův život, uvedla Česká televize. Soud na základě posudku do tří týdnů rozhodne, zda lobbistovi promine zbytek trestu za sražení ženy v opilosti.

Praha (Aktualizováno: 12:40 27. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek, soud | Foto: Filip Jandourek

Janouškův zdravotní stav zkoumala komise osmi lékařů. „Lze konstatovat, že klinický stav (...) a riziko těžkého poranění mozku (...) neumožňuje odsouzenému výkon trestu, aby nebyl ohrožen život a jeho zdraví,“ citovala televize z jejich posudku, který má od tohoto týdne k dispozici soud.

Ke znění posudku se nevyjádřil ani soud, ani Janouškův advokát Lukáš Trojan. „S dokumenty v soudním spise jsem se zatím neměl možnost seznámit. Nahlížení do spisu proběhne až příští týden. Média komentovat nebudu, děkuji za pochopení,“ napsal ČTK právník.

Soud chce doplněk posudku

O Janouškově žádosti bude rozhodovat senát soudce Tomáše Kubovce. „Pan předseda se po předběžném prostudování výsledků znaleckého zkoumání rozhodl požádat o krátký doplněk posudku,“ uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Původně avizovaná lhůta zhruba tří týdnů, v níž chtěl soud o žádosti rozhodnout, se tak prodlouží.

Janoušek si má za úmyslné sražení ženy při dopravní nehodě odpykat 4,5 roku vězení, zatím si odseděl zhruba rok a čtvrt. Trest mu byl přerušen ze zdravotních důvodů, muž si už dříve opakovaně stěžoval na zdravotní komplikace po operacích hlavy.

Janoušek je invalida. Soud mu otevřel cestu k upuštění od zbytku trestu, rozhodne se o něm v Brně

Číst článek

Janoušek je od roku 2016 invalida, soudy mu výkon trestu přerušovaly kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu po operaci hlavy. „V současné době, po jednom a tři čtvrtě roku po proběhlé operaci odsouzeného, je více než zřejmé, že se zdravotní stav odsouzeného nevyvíjí příznivě ve smyslu toho, aby tento mohl v dohledné době výkon trestu odnětí svobody znovu nastoupit,“ uvedl například brněnský krajský soud loni v prosinci.

Opilý lobbista v roce 2012 úmyslně srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Špatná prognóza

Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, poté byl dočasně propuštěn na svobodu. Brněnský krajský soud loni v listopadu zamítl Janouškovu další žádost o přerušení trestu. Zároveň ale uvedl, že zdravotní prognóza nepředpokládá zlepšení a Janoušek by měl situaci řešit žádostí o upuštění od zbytku trestu.

Janoušek se v určeném termínu do věznice nevrátil. Jeho advokát podal v Praze žádost o odpuštění zbylého trestu, pražský soud ale celý spis následně zaslal do Brna. Brno trvalo na tom, že o žádosti by měl rozhodnout ten soud, který Janouškův případ řešil jako první, tedy Městský soud v Praze. Nejvyšší soud mu dal za pravdu. Žádost tak bude projednávat soudce Tomáš Kubovec.

ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme