Soud zamítl Janouškovu žádost o prominutí trestu, do vězení ale lobbista nemusí

Roman Janoušek se i nadále má vrátit do vězení. Městský soud v Praze zamítl jeho žádost o prominutí zbytku trestu za sražení ženy v opilosti. Za mříže se ale vrátit nemusí. Kvůli lobbistově zdraví rozhodl Krajský soud v Brně o dvouletém odkladu nástupu.

Praha (Aktualizováno: 9:55 28. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Roman Janoušek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle soudu nelze dostatečně spolehlivě předvídat vývoj zdravotního stavu odsouzeného, a stále tak existuje navzdory jeho nevyléčitelné nemoci možnost, že by Janoušek mohl ve výkonu trestu odnětí svobody pokračovat. Rozhodnutí není pravomocné.

Zkoumali jsme ho tři dny, jako by byl 'no name' pacient, říká člen lékařské komise, která vyšetřovala Janouška

Číst článek

„Za této situace a s ohledem na výjimečnost institutu upuštění od výkonu trestu, charakter trestné činnosti, požadavek obezřetného přístupu, kdy státu fakticky zaniká možnost do budoucna trest vynutit, soud neshledal natolik výjimečné a závažné skutečnosti, které by upuštění od zbytku výkonu trestu odnětí svobody umožňovaly,“ sdělila mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Zdravotní stav Janouška zkoumala osmičlenná lékařská komise, došla přitom k závěru, že nástup do vězení by mohl ohrozit jeho život. Její posudek si vyžádal soudce Tomáš Kubovec.

Neurochirurg: Nemůže být ve vězení

„Na základě těchto vyšetření a toho, co v nich bylo nalezeno, je klinický a zdravotní stav takový, že opravdu nedovoluje pobyt ve vězení. Jsou tam určité zdravotní komplikace k tomu vedoucí,“ popsal serveru iROZHLAS.cz jeden z nich, neurochirurg Pavel Otruba.

Janoušek je od roku 2016 invalida, soudy mu výkon trestu přerušovaly kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu po operaci hlavy.

„V současné době, po jednom a tři čtvrtě roku po proběhlé operaci odsouzeného, je více než zřejmé, že se zdravotní stav odsouzeného nevyvíjí příznivě ve smyslu toho, aby tento mohl v dohledné době výkon trestu odnětí svobody znovu nastoupit,“ uvedl například brněnský krajský soud loni v prosinci.

Odseděl si málo

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení, zatím si odseděl zhruba rok a čtvrt. I to podle mluvčí hrálo při rozhodování o prominutí zbytku trestu roli.

Janoušek si proti usnesení může podat stížnost k pražskému vrchnímu soudu. I pokud by s ní neuspěl, za mříže by se hned vrátit nemusel. Krajský soud v Brně mu totiž nedávno s ohledem na zdravotní stav umožnil dvouletý odklad nástupu.

ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme