Podmínka pro znalce z kauzy Janouškovy nehody. Svůj posudek hrubě zkreslil, řekl soud

Dopravní znalec Jiří Doleček hrubě zkreslil posudek ve prospěch lobbisty Romana Janouška, rozhodl ve čtvrtek Obvodní soud pro Prahu 2. Uložil mu proto podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců. Obžalovaný má také zaplatit státu 7800 korun, které za posudek obdržel jako znalečné. Čtyřiaosmdesátiletý důchodce trvá na svých odborných závěrech a tvrdí, že případ Janouškovy nehody byl justiční omyl. Verdikt není pravomocný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Doleček u soudu (archivní foto) | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

Jiří Doleček posuzoval v hlavním líčení jakožto znalec povolaný obhajobou situaci, při které lobbista Roman Janoušek srazil autem ženu v pražských Nuslích. Potvrdil tehdy lobbistovu verzi, podle které řidič ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem.

Tyto závěry však vyvrátil revizní znalecký posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu. Soudce z Janouškova případu proto podal na Dolečka podnět k prověření toho, zda nespáchal trestný čin. Muži hrozilo až tříleté odnětí svobody.

Pořádně nečetl spis, zaznělo od státního zástupce

„Poranění zpětným zrcátkem, tuto verzi vůbec nemůžu připustit," svědčil během líčení proti Dolečkovi například znalec z oblasti soudního lékařství Josef Pleskot.

Doleček si podle státního zástupce Ondřeje Šťastného pořádně nepřečetl spis a nepracoval s kamerovými záznamy nebo s policejním šetřením. Prý křivě vypovídal a dopustil se zkreslení znaleckého posudku. „Vědomě se neseznámil se zásadními podklady, aby mohl podat nějaký odborný názor," uvedl před časem Šťastný.

Závěry jsou správné, trval na svém Doleček

Čtyřiaosmdesátiletý dopravní znalec Doleček ale trvá na tom, že jeho závěry v posudku jsou jediné správné. Za svůj život prý udělal asi tisíc posudků a má zkušenosti. Janoušek podle něj na ženu nenajížděl úmyslně.

Roman Janoušek, soud | Foto: Filip Jandourek

„Celý znalecký posudek včetně vyjádření lékařů je postavený na slově 'mohlo'. V rámci trestního řízení na základě 'mohlo' odsuzovat člověka k tak exemplárnímu trestu je prostě podle mě tragédie," řekl už dříve u soudu Doleček.

Dodal také, že k vypracování posudku ho při náhodném setkání vyzval kamarád z dob, kdy Doleček pracoval pro vojenskou prokuraturu. Muže nejmenoval, s Janouškem ale prý nemá nic společného.

Lobbista Janoušek byl odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení za to, že ženu autem úmyslně srazil. Původně byl stíhán za pokus o vraždu, justice ho nakonec potrestala za trestný čin ublížení na zdraví. Trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů.

Veronika Hlaváčová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme