Janouškův znalec u soudu opět odmítl zkreslení posudku, potrestání lobbisty je podle něj tragédie

Obvodní soud pro Prahu 2 v úterý vyslechl další svědky v případu údajně zkresleného posudku ve prospěch lobbisty Romana Janouška. Obžalovaný je bývalý dopravní znalec Jiří Doleček. Podle spisu křivě vypovídal, když potvrdil Janouškovu verzi. Hrozí mu až tři roky vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Janoušek tvrdil, že v roce 2012 ženu při pražské autonehodě před svým autem neviděl a strhl ji jen zpětným zrcátkem. Žena byla po nehodě v bezvědomí, v nemocnici strávila měsíc - vedle zranění hlavy a končetin měla i zlomené žebro.

"Poranění tím zpětným zrcátkem - tuto verzi vůbec nemůžu připustit," svědčil proti obžalovanému Dolečkovi například znalec z oblasti soudního lékařství Josef Pleskot.

Podle státního zástupce Ondřeje Šťastného si Doleček pořádně nepřečetl spis a nepracoval s kamerovými záznamy nebo s policejním šetřením. Prý křivě vypovídal a dopustil se zkreslení znaleckého posudku. "Vědomě se neseznámil se zásadními podklady, aby mohl podat nějaký odborný názor," uvedl.

Trest je tragédie, tvrdí Doleček

Čtyřiaosmdesátiletý bývalý dopravní znalec Doleček trvá na tom, že jsou jeho závěry v posudku jediné správné. Za svůj život prý udělal asi tisíc posudků a má zkušnosti. Tvrdí, že za posudek pro Janouška dostal běžnou odměnu 7800 korun. S podnikatelem se prý osobně nezná. Janoušek podle něj na ženu nenajížděl úmyslně. 

„Celý znalecký posudek včetně vyjádření lékařů je postavený na slově 'mohlo'. V rámci trestního řízení na základě 'mohlo' odsuzovat člověka k tak exemplárnímu trestu je prostě podle mě tragédie," řekl u soudu Doleček.

Janoušek byl odsouzen ke 4,5 letům vězení za to, že ženu autem úmyslně srazil. Původně byl stíhaný za pokus o vraždu, justice ho nakonec potrestala za trestný čin ublížení na zdraví. Trest má nyní přerušen ze zdravotních důvodů. 

V případu údajného zkresleného posudku Obvodní soud pro Prahu 2 rozhodne 10. srpna. Bývalému dopravnímu znalci Jiřímu Dolečkovi hrozí až tříletý trest vězení.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme