USA 0:1 Česko

Janstova advokátní kancelář zdanila jen setinu obratu, peníze šly majitelům korunových dluhopisů

Advokátní kancelář trestně stíhaného šéfa České unie sportu Miroslava Jansty (ČSSD) odvedla na daních jen setinu obratu. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Firma měla v roce 2014 obrat zhruba sto milionů korun, na daních odvedla přibližně milion. Většinu zisku vyplatila anonymním držitelům svých korunových dluhopisů. Kdo peníze dostal, Jansta deníku říct odmítl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Jansta | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Korunové dluhopisy za 285 milionů korun vydala advokátní kancelář šéfa České unie sportu Miroslava Jansty v roce 2012. V té době bylo možné zaokrouhlit daň z korunových dluhopisů na nulu.

Bojí se předsedové svazů o slíbené peníze? Český sport řeší další dotační kauzu

Číst článek

Za podobný nákup cenných papírů čelil v minulosti kritice i šéf hnutí ANO a dřívější majitel Agrofertu Andrej Babiš.

Mladá fronta Dnes upozorňuje, že v Janstově případě musel dluhopisy koupit buď on, nebo jeho blízcí. Na volném trhu s nimi totiž podle zákona obchodovat nesměl.

Potvrzuje to i Česká národní banka, která advokátovi dle tehdy platného zákona musela dluhopisy schválit. Jansta a jeho společníci přitom peníze na nákup cenných papírů měli. Krátce před vydáním dluhopisů si společníci kanceláře vyplatili ze své vlastní firmy stejných 285 milionů.

Jansta ale odmítá, že by udělal cokoliv špatného. Komu fakticky přenechává většinu zisku své kanceláře, ovšem upřesnit nechce. „To je obchodní tajemství, kdo dluhopisy koupil,“ uvedl pro Mladou frontu Dnes.

„Všechno bylo na základě posudků. Nedělal jsem to samozřejmě já, ale naši daňaři. V čem je problém? Tak to zkontrolují, jestli to je v pořádku se zákonem. Buďto to je správně, tak fajn. Když ne, tak to budeme dodaňovat. Odpovědnost ponese ten, kdo nám tam dal razítko,“ řekl deníku Jansta, jehož právní kancelář má tým expertů, který nabízí firmám pomoc s vydáváním dluhopisů.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme