Premiér Babiš odletí do Japonska. Zastoupí prezidenta Zemana při uvedení nového císaře na trůn

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer odletí na několikadenní návštěvu Japonska, kde se především zúčastní s dalšími zahraničními státníky úterního uvedení nového japonského císaře Naruhita na trůn. V plánu má schůzku s japonským premiérem Šinzóem Abem i s představiteli dalších zemí. Z Japonska by měl odletět ve čtvrtek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Babiš odletí do Japonska namísto prezidenta Miloše Zemana | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Nový japonský císař Naruhito bude příští týden slavnostně uveden na trůn při ceremoniálu, kterého se zúčastní představitelé z více než 170 zemí. Naruhito 1. května převzal panovnické povinnosti od svého otce Akihita, který ze zdravotních důvodů abdikoval. Předání moci vyvrcholí v úterý sérií rituálních obřadů.

„Mě požádal pan prezident Miloš Zeman, abych zastupoval Českou republiku na intronizaci japonského císaře,“ oznámil v sobotu Babiš novinářům. Pokládá za důležité, že Česko bude na ceremoniálu zastoupeno na vysoké úrovni. Intronizace se zúčastní i se svou manželkou Monikou.

Nejen málo lidí, ale i obavy o bezpečnost. Babiš chce šetřit i na zajištění bezpečnosti předsednictví v EU

Číst článek

Vztahy s Japonskem označil za skvělé a poukázal na to, že Japonsko je jedním z největších investorů v Česku. „Budu mít vícero bilaterálních schůzek. Budu mít schůzku s prezidentem Brazílie, prezidentem Německa, s premiérem Vietnamu, japonským premiérem, srbskou premiérkou a dalšími politiky,“ popsal Babiš.

Rostoucí spolupráce

S japonským premiérem chce jednat i o prezentaci Česka v rámci letních olympijských her, které se mají uskutečnit v příštím roce v Tokiu.

„Bude tam znovu i thajský premiér, kde se snažíme prodat naše letadla, a další premiéři. Takže tam má člověk možnost za pět minut vyřídit věci velice konkrétní,“ dodal.

Babiš by měl v Japonsku navštívit počítačovou firmu NEC a na programu má také jednání se členy federace významných japonských firem Keidanren. Organizace sdružuje asi 1400 podniků.

„Spolupráce s Japonskem roste. Velká očekávání máme zejména od příštího roku, protože v Japonsku budou olympijské hry a Česká republika se velice pečlivě připravuje po stránce obchodní i po stránce technologické,“ řekl novinářům vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček.

Zahraniční obchod Česka skončil v srpnu s přebytkem 8,6 miliardy. Vývoz stagnuje, dovoz klesl o procento

Číst článek

Česko má s Japonskem dlouhodobě pasivní obchodní bilanci. Vývoz českých firem do Japonska v loňském roce činil 19,8 miliardy korun, z Japonska se dovezlo zboží za 68,2 miliardy korun. Do Japonska české firmy vyvážejí především komponenty na výrobu mobilních telefonů a automobilů. Mezi další vývozní položky patří chmel, sklo a bižuterie nebo stroje na výrobu nanovláken.

Japonci do tuzemska dovážejí hlavně tiskárny a kopírky, automobily, elektrické motory a generátory a rovněž lékařská zařízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme