Nová varianta koronaviru podle laboratoří zatím v Česku není. První případy hlásí Belgie a Izrael

Laboratoře v Česku zatím nezaznamenaly potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru B.1.1.529. První výskyt takzvanou jihoafrickou variantou ale podle serveru RTBF ohlásila Belgie. A také Izrael. „Rychlost, s jakou nastoupila, výrazně předčila i deltu,“ uvedl na twitteru epidemiolog Rastislav Maďar. Země světa včetně ČR kvůli tomu omezují cestování ze zasažených států.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:58 26. 11. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci se snaží dokončit vývoj spolehlivého testu na koronavirus

O vlastnostech této varianty ještě není mnoho známo, uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. (ilustrační foto) | Foto: M. Kuthan | Zdroj: BIOCEV

První případ varianty B.1.1.529 v Evropě detekovali v pátek u pacientky ve fakultní nemocnici v Lovani. Podle belgické veřejnoprávní zpravodajské společnosti RTBF je nakaženou mladá dospělá žena, která nedávno navštívila Egypt a Turecko. Nemá údajně žádnou vazbu na Jihoafrickou republiku.

„O vlastnostech této varianty ještě není mnoho známo, míru nebezpečnosti v tuto chvíli není možné komentovat,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Hlavním opatřením proti jejímu šíření je podle ní karanténa při příletu a příjezdu ze země s potvrzeným výskytem nové varianty B.1.1.529.

Česko kvůli nové variantě koronaviru omezí vstup do země z osmi afrických zemí

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví a SZÚ jsou napojeny na systém včasného varování, který zaručuje, že kdyby byla nová varianta zachycena v některé z evropských zemí nebo zemí Světové zdravotnické organizace (WHO), Česko se to dozví prakticky ihned.

Koronavirus SARS-CoV-2 stejně jako ostatní viry neustále mutuje. Mnohé nové varianty, včetně těch se znepokojivými rysy, často nakonec vymizí. Není přitom možné ihned rozeznat ty varianty, které budou mít vážné dopady na veřejné zdraví.

Text pokračuje pod online reportáží.

Rychlejší než delta

Podle vědců nese varianta, kterou poprvé identifikovali před dvěma týdny, „velmi nezvyklou konstelaci“ mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější.

„Jako biologovi mně přijde fascinující, ze B.1.1.529 SARS-CoV-2 varianta nasbírala v S proteinu v řádu měsíců víc mutací než protein, který studujeme, nasbíral za posledních 500 milionů let během evoluce obratlovců. Ale dobrá zpráva to není,“ napsal na twitteru buněčný a molekulární biolog Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR Petr Svoboda.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara nevypadá to, jak se nová varianta šíří, vůbec dobře. „Rychlost, s jakou nastoupila, výrazně předčila i deltu,“ uvedl na twitteru.

Evoluční biolog Jaroslav Flégr uvedl, že zatím není jasné, jestli na novou variantu zabírají vakcíny. „Je však jisté, že by na ni zabíralo masivní preventivní PCR testování. Vytvořme právní a technické zázemí pro testování milionu osob za den, testujme všechny žáky a zaměstnance a žádná mutanta nás neohrozí,“ napsal na twitteru.

Původní variantu z čínského Wu-chanu vytlačily postupně další nakažlivější. Od regionálního označení podle zemí, kde byly poprvé popsány, se ustoupilo k písmenům řecké abecedy. Původně britská, dnes alfa varianta, byla čtyřikrát nakažlivější než původní SARS-CoV-2, v Česku převládla v prosinci loňského roku.

Na jaře ji pak začala nahrazovat delta, ještě 2,5krát nakažlivější než alfa. Podle Státního zdravotního ústavu delta tvoří asi 95 procent případů a prosazují se i její subvarianty.

pat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme