Protidrogová koordinátorka čelí podezření z opisování. Část její diplomky se shoduje s jinými texty

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla třetinu ze své bakalářské i diplomové práce. Informoval o tom v úterý server Seznam Zprávy s odkazem na Piráty, kteří žádají prověření obou jejích školních prací. Vedralová to odmítla komentovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní protidrogová koordinátorka a ředitelka vládního odboru protidrogové politiky Jarmila Vedralová | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

„S ohledem na roky zpracování mých závěrečných prací nelze moje stanovisko poskytnout obratem,“ odpověděla národní protidrogová koordinátorka a ředitelka vládního odboru protidrogové politiky Jarmila Vedralová pro server Seznam Zprávy. Na několik urgencí více než dva týdny nereagovala.

Vysoké školy zpřísňují kvůli plagiátům dohled. Do boje nasadily nový systém Turnitin

Číst článek

Bakalářskou práci nazvanou „Epidemiologie pohlavně přenosných nemocí“ obhájila Vedralová, tehdy pod rodným jménem Jarmila Klimešová, před osmnácti lety na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Podle dvou specializovaných programů na odhalování plagiátů je zkopírováno nejméně 31 procent bakalářské práce, informoval server Seznam Zprávy, který zároveň zveřejnil úryvky shodných pasáží.

Diplomovou práci nazvanou „Analýza potřeby ochrany před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami v ČR“ pak obhájila před čtrnácti lety na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle obou antiplagiátorských programů vykazuje podobnosti s jinými dokumenty až ze 36 procent práce, píše server Seznam Zprávy.

Prověření obou školních prací žádá za Piráty poslanec Tomáš Vymazal. „Paní Vedralová nás o svých kompetencích nepřesvědčila v průběhu svojí funkce. Naopak: poté, co chtěla snížit spotřební daň na pivo nebo zvýšit cenu elektronických cigaret, rozhodl jsem se nechat její práce prověřit. Chtěl jsem získat jistotu, jestli dokáže pracovat vědecky a na úrovni, kterou její funkce vyžaduje,“ vysvětlil pro server Vymazal.

Kritizovaná Vedralová 

Vedralová v čele vládního odboru protidrogové politiky nahradila loni v srpnu Jindřicha Vobořila, který na postu působil osm let a skončil kvůli tomu, že už nechtěl do Prahy dojíždět z Brna, kde má rodinu.

Bývalý prorektor Kovář se dopustil plagiátorství, potvrdila etická komise Univerzity Karlovy

Číst článek

Tehdy ještě členka ČSSD zvítězila ve výběrovém řízení mezi několika kandidáty, předtím pracovala na ministerstvu zdravotnictví.

Výběr Vedralové ale kritizovali jak Piráti, tak sám Vobořil. „Je to nejhorší možná volba, která mohla být,“ prohlásil tehdy.

V rozhovoru pro Český rozhlas Plus jí vyčítal mimo jiné nedostatečnou odbornost. Vedralová ale tehdy jeho kritiku v rozhovoru pro Radiožurnál odmítla.

Problémy s podezřením z plagiátorství měli také ministři ve vládě premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Skončili kvůli němu ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce Petr Krčál (ČSSD).

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme