Jarní povodeň zatím prochází jihem Moravy bez problémů

Zatím beze škod prochází jarní povodňová vlna územím Jihomoravského kraje. Hladina Moravy už sice dosahuje třetího stupně na celém toku v regionu, současný stav ale podle vodohospodářů neznamená žádné vážné nebezpečí. Ostatní řeky jsou na druhém nebo prvním stupni a stále klesají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatel Hodonína | Zdroj: ČTK

Dnes nad ránem vodohospodáři vyhlásili třetí stupeň v Hodoníně a před polednem také v Lanžhotě, kde Morava opouští naše území. Ani tam se ale v nejbližších hodinách nečekají problémy.

Ve Strážnici, kde platí stav ohrožení už od včerejška, Morava kulminuje, hladina se drží už od rána na úrovni 677 až 678 centimetrů. Proti proudu se přitom zvedá je nepatrně, na některých menších přítocích už začala klesat.

Zásahy profesionálních hasičů jsou během víkendu jen sporadické, v několika případech odstraňovali naplavené kmeny stromů a v současnosti třeba čerpají vodu ze sklepa na břehu Dyje v Břeclavi. Stav vody a hrází hlídají většinou jejich dobrovolní kolegové z jednotlivých obcí.

Na Dyji vodohospodáři vodu zachycují v nádržích. Například do Vranovské přehrady přitékalo dopoledne 138 metrů krychlových vody za vteřinu, ven vypouštěli zaměstnanci povodí 95 kubických metrů. V nádrži přesto stále zůstává volný prostor, hladina může podle správců povodí stoupnout ještě o 2,2 metru.

V Čechách platí druhý stupeň povodňové aktivity například v horní části povodí Sázavy, na Labi, Lužnici a Nežárce. Podle hydrologů by měly hladiny řek odvodňujících Českomoravskou vrchovinu i nadále klesat, situace se bude zlepšovat také díky klesajícím teplotám.

Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme