Česko se loučí se zimou, nastává jarní rovnodennost. V dalších dnech tomu bude odpovídat i počasí

Nedělí začíná astronomické jaro. Zhruba v půl páté odpoledne stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Až do červnového letního slunovratu se pak bude den prodlužovat. Začátku jara bude odpovídat i počasí. Příští týden má být slunečný a teploty se hlavně v jeho druhé polovině přiblíží 20 stupňům Celsia.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

počasí, ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V neděli bude jasno, ale maximální teploty by se ještě neměly dostat výše než na 12 stupňů Celsia. V pondělí už mohou být maxima na 13 stupních, v úterý na 15 a od středy čekají meteorologové až 19 stupňů Celsia. Noci ale mohou být stále mrazivé.

Dopady klimatické změny přímo ohrožují polovinu lidstva. Někde tlačí na peněženky, jinde vyhání z domovů

Číst článek

Astronomové považují za počátek jara okamžik, kdy střed slunečního kotouče překročí nebeský rovník. To v neděli nastane v 16.33. Datum jarní rovnodennosti nejčastěji vychází právě na 20. března.

Dříve to bylo často 21. března, ale v 21. století se tak stalo naposledy v roce 2011 a znovu bude tento den uveden jako začátek jara až v roce 2102.

Vzácně může astronomické jaro začít už 19. března - naposledy se to stalo v roce 1796, znovu to nastane v roce 2048. Ke konci století se budou 19. a 20. březen jako první jarní dny vyskytovat stejně často. Střídání je způsobeno přestupnými roky.

Na rozdíl od astronomického jara má takzvané meteorologické jaro pevně stanovený začátek i konec. Každoročně začíná 1. března a končí posledním květnovým dnem.

Vědci rozlišují také vegetační jaro, které připadá na dobu, kdy průměrné denní teploty vystoupí nad pět stupňů, a končí s nástupem průměrných denních teplot nad 15 stupňů Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme