Případ odsouzeného teroristy bude řešit vrchní soud. Státní zástupce se odvolal

Kauzou seniora Jaromíra Baldy, který si má odpykat čtyřleté vězení za pokácení dvou stromů na železniční tratě, se bude zabývat ještě pražský vrchní soud. Státní zástupce se totiž proti nepravomocnému rozsudku odvolal. Uvedla to Česká televize, které informaci sdělila mluvčí Krajského soudu v Praze Jitka Kubešová. Napadený rozsudek uložil Baldovi za teroristický útok také ambulantní psychiatrické léčení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senior Jaromír Balda u soudu | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dozorující státní zástupce Martin Bílý řekl televizi, že se k podanému odvolání zatím nechce vyjadřovat, protože ještě nebylo rozesláno všem stranám řízení.

Čtyři roky vězení za pokácení stromů na koleje. Soud přihlédl ke ‚zmenšené příčetnosti‘ seniora

Číst článek

Jednasedmdesátiletý sympatizant hnutí SPD Balda způsobil v roce 2017 nehody dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku, při nichž se podle expertů jen náhodou nikdo nezranil.

K činům ho motivovala snaha vyvolat v české společnosti strach z muslimských migrantů. Muž totiž usiloval o to, aby lidé útoky připsali vyznavačům islámu. Proto navíc šířil výhružné letáky.

Balda, který byl doposud bezúhonný, je podle státního zástupce vůbec prvním člověkem odsouzeným v Česku za teroristický útok. Seniorovi hrozilo pět až 15 let odnětí svobody. Bílý pro něj požadoval trest rok pod zákonnou sazbou, čemuž soud vyhověl.

Přihlédl k tomu, že příčetnost obžalovaného byla při obou útocích na vlak zmenšená - podle psychiatra má Balda organickou poruchu osobnosti, která ovlivňuje jeho chování a mimo jiné mu zhoršuje úsudek.

Po lednovém vyhlášení rozsudku si jak státní zástupce, tak i Balda ponechali lhůtu pro případné podání odvolání. Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že soud zatím obdržel jedno odvolání, a to 12. února.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme