Jaromír Drábek už není ministrem. Prezident Klaus přijal jeho demisi

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 opustil vládu. Prezident Václav Klaus dopoledne přijal jeho demisi, kterou mu na Hrad přinesl premiér Petr Nečas z ODS. Drábek ohlásil odchod z vlády na začátku října kvůli aféře svého někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky, který je trestně stíhaný pro uplácení. TOP 09 na jeho místo navrhla bývalou senátorku Ludmilu Müllerovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě od premiéra Petra Nečase demisi ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. 31. 10. 2012 | Zdroj: ČTK

Petr Nečas se na Hradě zdržel asi půl hodiny, poté odjel zpět do Úřadu vlády. Kdy přesně navrhne jmenování Drábkovy nástupkyně Ludmily Müllerové, zatím nesdělil.

Jaromír Drábek byl šéfem resortu 2 roky a 3 měsíce. Když nastupoval do funkce, chtěl hlavně zabránit zneužívání sociálních dávek. Za prostředky, které k tomu zvolil, ale sklidil kritiku.

Ministrovým cílem bylo zamezit situacím, kdy nezaměstnaní pobírají dávky a vedle toho načerno pracují. Zavedl proto systém Docházka nezaměstnaných, kdy se vybraní lidé bez práce mají v přesně danou dobu pravidelně hlásit na Czech Pointech.

Ombudsman Pavel Varvařovský tento projekt označil za svého druhu zvrhlost. V hodnocení jiného opatření - rozšíření veřejné služby - šel ještě dál, když prohlásil, že se jedná o nucené práce.

Problematický byl také přechod na nový systém výplaty dávek, který vedl k tomu, že řada lidí nedostala platbu od úřadu včas.

Se jménem ministra Drábka ale asi nejvíc zůstane spojen pojem sKarta. Tu kritizují i koaliční partneři. Vadí jim, že sKartu musejí povinně mít i ti, u kterých se zneužívání dávek nepředpokládá, tedy třeba i maminky na rodičovské dovolené.

Sám Drábek si pochvaluje prosazení důchodové reformy v celé její šíři a také zlepšení v oblasti ochrany ohrožených dětí.

Martin Drtina, Václava Marešová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme