Vláda odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu. Důvodem jsou neshody ohledně 5G sítě

Vláda v pondělí odvolala předsedu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka, a to s okamžitou platností. Zároveň jmenovala novou předsedkyní ČTÚ stávající členku rady úřadu Hanu Továrkovou. Po jednání vlády to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Novák sám v pondělí ráno oznámil rezignaci kvůli snaze ministerstva průmyslu a obchodu změnit podmínky aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:14 27. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Novák, předseda Rady ČTÚ | Zdroj: Český telekomunikační úřad

Podle Havlíčka ovšem Novák rezignoval ke konci ledna, zatímco vláda jej odvolala k pondělnímu datu. Je tak zřejmě platné odvolání. „Navrhli jsme, aby zůstal členem rady, ale on rezignoval i z pozice člena rady,“ dodal Havlíček po jednání vlády.

Novák stál v čele regulačního úřadu od roku 2013. Předtím působil na ministerstvu průmyslu jako ředitel divize digitální ekonomiky.

Jsou 5G sítě nebezpečné? Odpověď bude hledat Český telekomunikační úřad

Číst článek

Ministerstvo v pondělí vládě předložilo materiál o dalším směřování aukce, který s ČTÚ jako organizátorem soutěže nekonzultovalo. Do státního rozpočtu by měla aukce přinést minimálně šest miliard korun.

„Bohužel poslední vývoj, který vyvrcholil předložením materiálu na zasedání vlády plánované na 27. ledna 2020, bez možnosti zástupců úřadu jej vidět a vypořádat naše odborné připomínky, mě nenaplňují z výše uvedených důvodů jistotou, že výsledná podoba podmínek přinese tolik očekávanou změnu na českém telekomunikačním trhu a zároveň obstojí v soudním přezkumu,“ uvedl Novák.

Neshody ohledně aukce

Stát má prostřednictvím ČTÚ dražit frekvence v pásmech 700 a 3500 MHz. Pásmo 700 MHz se uvolní přechodem pozemního TV vysílání na nový standard DVB-T2. Aukce má zároveň na český trh přivést dalšího operátora a zvýšit tak konkurenci.

Podle Havlíčkova pondělního vyjádření musí být aukce vypsána tak, aby se zabezpečilo kvalitní konkurenční prostředí. „Abychom věděli, že se zapojí pokud možno více společností, které s trhem trochu hnou, aby se zvýšila konkurence a snížily se ceny za datové služby a současně se vytvořilo prostředí pro rozvoj 5G sítí,“ uvedl.

Současná soutěž je podle něj poznamenaná změnami vyžádanými Evropskou unií. Podle vicepremiéra o ni také není zájem.

Novák se ovšem obává, že právě konkurenční prostředí se při naplnění záměrů ministerstva nezlepší. „I na základě debat, které jsme měli s Vámi, pane ministře, i se zástupci Vámi řízeného ministerstva, vnímám, že požadujete výrazně větší důraz na tu část podmínek aukce, které se týkají zejména závazku národního roamingu vůči pásmu 3,5 GHz, které však nemůže sloužit k celoplošnému pokrytí České republiky a nikdy nemůže přinést nezávislý konkurenční tlak na ostatní hráče na trhu,“ napsal v dopisu.

Důvody mé rezignace jsem shrnul v dopise.

09:48 – 27. 01. 2020

90 415

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme