Lékař Barták je na svobodě, ve vězení strávil 11 let. Nyní plánuje návrat ke své původní profesi

Z jablonecké věznice Rýnovice byl v pátek propuštěn na svobodu lékař Jaroslav Barták. Potvrdila to mluvčí věznice Monika Králová. O podmíněném propuštění Bartáka rozhodl ve čtvrtek Okresní soud v Jablonci, pravomocným se verdikt stal v pátek. Státní zástupce se totiž vzdal práva stížnosti. Lékař si ve věznici Rýnovice odpykával dvanáctiletý trest za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak, do jeho vypršení mu zbýval zhruba rok.

Jablonec nad Nisou (Aktualizováno: 16:55 23. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud vynesl rozsudek v kauze lékaře Jaroslava Bartáka

Lékař Jaroslav Barták byl po jedenácti letech propuštěn na svobodu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Barták je nadále obžalovaný v navazující kauze, kdy podle obžaloby ve vězení plánoval vraždy a vydírání. Vinu od počátku odmítá.

„Státní zastupitelství nám sdělilo, že se vzdává práva stížnosti, takže to usnesení tím nabylo právní moci a soud podnikl kroky k tomu, aby byl pan Barták propuštěn,“ uvedl v pátek mluvčí jabloneckého soudu Jaroslav Kneř.

Soud rozhodl o propuštění lékaře Bartáka na svobodu. ‚Riziko recidivy je minimální,‘ shodli se znalci

Číst článek

Státní zastupitelství mělo na podání stížnosti tři dny, své rozhodnutí sdělilo soudu hned první den. Mluvčí věznice další podrobnosti k propuštění Bartáka nesdělila. „Vzhledem k tomu, že nedal žádný souhlas k poskytování informací, nic víc k tomu sdělit nemohu,“ uvedla. Podle webu tn.cz Barták věznici opustil v pátek kolem 14.00. 

Soud o předčasném propuštění Bartáka rozhodl zejména na základě odborných závěrů znalců. „Byly zpracovány posudky na psychický stav pana odsouzeného a na tomto základě tedy soud učinil závěr takový, že lze jeho žádosti vyhovět, že nebude představovat jeho propuštění nějaké riziko,“ řekl ve čtvrtek Kneř.

Jak již ve čtvrtek informoval server iROZHLAS.cz, Barták u soudu uvedl, že bude bydlet u své rodiny, se kterou má stále dobré vztahy, a žít ze starobního důchodu. Aby ale splatil dluhy, které se mu během pobytu za mřížemi nahromadily, chce se vrátit ke své původní profesi.

Souhrnný trest 

Barták v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval. Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Někdy si pomohl tím, že dívky omámil chemikálií v pití.

Odsouzený násilník Barták usiluje o propuštění z vězení. Krajský soud si vyžádal psychiatrický posudek

Číst článek

Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací. Soudy lékaři uložily souhrnný trest za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami.

Barták dál čelí obžalobě z toho, že v roce 2013, kdy si už odpykával trest v liberecké věznici za předchozí odsouzení, ze msty za předchozí odsouzení plánoval vraždy advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby.

Barták se od počátku hájí tím, že o svých plánech mluvil ve vězeňských debatách, které nemyslel vážně. Podle něj jde o spiknutí proti němu. Obžaloba tvrdí, že vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun a využít je k útěku z vězení za pomoci vrtulníku. Liberecký krajský soud případ řeší od roku 2014, konečný verdikt ale zatím nevynesl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme