Faltýnek: S ČSSD už jsme se dohodli na programových věcech, do 14 dnů chceme mít koaliční smlouvu

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že „v průběhu 14 dnů chceme dát dohromady konkrétní text koaliční smlouvy, protože už jsme se dohodli na programových věcech“. Podobně na tom jsou podle něj i jednání s komunisty, kteří plánují tichou podporu vznikajícímu kabinetu. I KSČM žádá písemné závazky týkající se budoucí spolupráce.

Praha (Aktualizováno: 13:00 22. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1. místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Faltýnek také připustil změny v rozdělení sněmovních funkcí v souvislosti se vznikající koaliční menšinovou vládou ANO a ČSSD podporovanou komunisty.

Podotkl, že nechce specifikovat požadavky ČSSD, podle kterých by o některé posty měly přijít zástupci SPD. Dolejš takovou debatu označil za ezoterickou a chce ji nechat až na konec jednání o novém kabinetu.

ČSSD dala ANO druhou šanci. Souhlas pokračovat v jednáních o koalici prošel těsnou většinou

Číst článek

Poslanec KSČM Jiří Dolejš řekl, že pokud se dohodu podaří uzavřít, mohlo by ji schválit květnové zasedání širšího vedení KSČM. „Nechceme být užitečnými idioty ani si nechceme dělit kořist," řekl Dolejš k obsahu materiálu, který má vzniknout mezi hnutím ANO a komunisty.

Faltýnek řekl, že konkrétní návrhy, jak by vymezení pravomocí jednotlivých stran mohlo vypadat, zatím v jednáních nepadly. Vypočítal některé programové shody s komunisty, které bude nějakou formou zahrnovat programové prohlášení, mezi nimi například debatu o církevních restitucích, změnu insolvenčního zákona, vznik zákona o obecném referendu či zákon o neziskových nemocnicích.

Dolejš v pořadu hájil pozici komunistů, kteří chtějí jednat o personálním obsazení některých ministerstev. „U některých jmen vidíme riziko, že by mohlo dojít ke konfliktu s programovým prohlášením," konstatoval.

Komunisté kritizují zejména vedení ministerstva průmyslu a obchodu, zahraničí a obrany. „My nebudeme kádrovat nominanty ČSSD, to je jejich právo," řekl k tomu Faltýnek. U nominantů hnutí ANO podle něj bude záležet na tom, jak jejich práci hodnotí premiér v demisi pověřený sestavováním nového kabinetu Andrej Babiš. Jeho návrhy potom posoudí širší vedení hnutí. Zmínil současně, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán už oznámil, že v příští vládě být nechce.

Pět ministerstev

Sociální demokraté na pokračování vyjednávání s ANO Andreje Babiše kývli v pátek, a to po těsném hlasování předsednictva strany.

ANO nabídlo ČSSD v případné společné koalici pět ministerstev. Dostat by mohli resort vnitra, práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a obrany, nebo zahraničních věcí.

ANO nabídlo ČSSD pět ministerstev včetně vnitra. 'Je to nabídka, která se těžko odmítá,' říká Netolický

Číst článek

Ministerstvo vnitra nyní vede Lubomír Metnar (za ANO) a práce a sociální věci Jaroslava Němcová (ANO).

V čele resortu zemědělství stojí Jiří Milek (za ANO) a kultury Ilja Šmíd (za ANO). Ministerstvo obrany pak vede Karla Šlechtová (za ANO) a zahraničí Martin Stropnický (ANO).

„Návrh, který tento týden hnutí ANO předložilo je důstojným návrhem pro obnovení těchto jednání,“ poznamenal v pátek předseda ČSSD Jan Hamáček.

Případnou spolupráci sociální demokracie zřejmě podmíní také písemným závazkem, že v případě prvoinstančního odsouzení opustí člen kabinetu vládu, což míří na premiéra Babiše, který je trestně stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo. „A pokud neodstoupí, tak platnost koaliční smlouvy skončí," doplnil Hamáček.

Faltýnek ale pasáž o odstoupení odsouzeného člena vlády v koaliční smlouvě nechce. Trvá na tom, že kauza Čapí hnízdo je uměle vytvořená.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme