Faltýnek opět pořádal aukci svých obrazů. Podnikatelé za ‚mazala z Hané‘ utratili statisíce

Amatérské obrazy místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vydražili na čtvrteční aukci v pražské Občanské plovárně miliardář Marek Dospiva a severočeský stavař Karel Rypal. Server Seznam Zprávy, který o prodeji informoval, uvedl, že aukci pořádal Faltýnek se slovenským ministrem financí Ladislavem Kamenickým. Výtěžek – zhruba 1,7 milionu korun za tři obrazy – by měla obdržet prostějovská škola pro děti s hendikepem Jistota.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda hnutí ANO a předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Dospiva, který je spolumajitelem finanční skupiny Penta, měl získat Faltýnkův obraz za částku půl milionu korunu. Dalších 250 tisíc korun měl utratit za obraz Kamenického.

Blízký přítel Faltýnka a majitel stavební firmy Silnice Group měl podle důvěryhodných zdrojů serveru Seznam Zprávy do obrazu „mazala z Hané“, jak si Faltýnek přezdívá, investovat 700 až 800 tisíc korun. „Mně je úplně jedno, kdo můj obrázek koupí. Důležité je, aby poslal do školy peníze,“ vidí jako klíčové Jaroslav Faltýnek.

‚Nejsem v politice, abych řešil Babiše.‘ Má premiér podle politiků ANO kvůli střetu zájmů rezignovat?

Číst článek

Server napsal, že Faltýnek je na české scéně neopakovatelným úkazem, protože cena jeho děl směrem k Praze dramaticky roste. V Prostějově, odkud pochází, prodává své obrazy za pár tisíc korun, ale v metropoli jsou dražitelé za jeho díla ochotni zaplatit statisíce. Na listopadové dobročinné aukci v Prostějově Faltýnek dokonce svůj obraz, jehož vyvolávací cena byl pět tisíc korun, neprodal vůbec.

Ne všechny částky jdou ale na dobročinné účely, protože část obrazů Faltýnek prodává na běžném trhu. Za komerční prodeje měl podle daňového přiznání obdržet 512 tisíc korun. „Ta částka byla řádně zdaněna. Ceny jednotlivých obrazů se pohybovaly v rozmezí od 20 do 40 tisíc korun, dle velikosti. Prodávala to galerie, já ty ceny neurčoval,“ řekl šéf poslanců hnutí ANO Seznamu.

Banksy před Vánoci vytvořil nové dílo, jeho sobi pomohli už minimálně jednomu bezdomovci

Číst článek

Předchozí aukce

Za prodej Faltýnkových obrazů loni škola Jistota obdržela celkem 1,418 milionu korun. Již v této aukci Dospiva figuroval, když vydražil obraz za 168 tisíc korun. Nejaktivnější ale byla firma Trade Fides podnikatele Libora Hledíka, která za jeden obraz zaplatila milion korun.

Dalších 250 tisíc korun měla za třetí obraz poslat do školy i účetní firma Relax Park. Ta ale účast na aukci popírala a uvedla, že se jednalo o dar škole bez účasti na aukci.

„Všechno, co děláme, je naprosto v pořádku, zcela legální. Máme pravidelný roční audit. Kdybychom ho neměli, tak bychom nedostali ani korunu státních dotací,“ uvedla ředitelka školy Jistota Marie Turková.

Jeden z obrazů předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme