Faltýnkova obhajoba byla úsměvná, řekl Kalousek o kauze s mýtném. Podle Vondráčka ale všechno vysvětlil

V minulém týdnu vystoupl Jaroslav Faltýnek v Poslanecké sněmovny se svou obhajobou v kauze mýtného tendru. Opozici ani koaličního partnera ČSSD ale jeho vysvětlení nepřesvědčil, ANO se ho ale zastává. „Jestli se to děje v rovině toho, že si ho vyslechl, tak na tom nevidím nic špatného. Zvlášť, když víme, jak to dopadlo,“ řekl předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) v neděli na Primě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Kalouska bylo Faltýnkovo vysvětlení úsměvné. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„To, že se setkávají politici s představiteli vrcholných úřadu, to se děje. Někoho vyslechnout není nic proti ničemu,“ myslí si Vondráček o setkání předsedy poslaneckého klubu ANO s Petrem Rafajem, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Kvůli kauze týkající se mýtného tendru zasahovala minulý týden policie mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikoho ale neobvinila.

VIDEO: ‚Hrozila ostuda, že to ANO nezvládne.‘ Faltýnek vysvětloval poslancům schůzky ohledně mýta

Číst článek

„Snaží se to vysvětlit způsobem, který je úsměvný. Protože každý z nás se setkal s panem Rafajem při nějaké příležitosti, ale snad se ho nikdo nesnažil ovlivnit v konkrétní zakázce,“ okomentoval kauzu Miroslav Kalousek (TOP 09).

Faltýnek podle něj porušil pravidla politického chování. „Je omlouván presumpcí neviny, ale tam jsou limity. Zatímco jako soukromá osoba si můžete dělat cokoli, co vám zákon nezakazuje. Tak jako veřejná osoba můžete dělat jen to, k čemu vás někdo pověří,“ dodal.

Podle místopředsedy ČSSD a starosty Nového Města na Moravě Michala Šmardy začíná být v politice chaos. „Ministr Ťok neví, že pan Faltýnek vyjednává a evidentně ani premiér nevěděl, že to vyjednává. Tak kdo ho tam tedy poslal? To je velmi zvláštní situace,“ řekl.

„Kdo chtěl naslouchat, bylo mu vysvětleno. Kdo nechtěl, vyložil si větu 'Vzal jsem si ten mandát' po svém,“ oponoval dvojici Vondráček. „Nyní se musíme bavit o tom, jak moc se mají zákonodárci setkávat s představiteli ústředních orgánů. Ve hře je teď nový zákon o lobbingu. V jiných zemích to mají upraveno etickým kodexem. Když budou dána jasná pravidla, budiž,“ dodal šéf sněmovny.

Politici se vrátili i k debatě o fotografii, který zachycuje Vondráčka na stole v Poslanecké sněmovně s kytarou v rukách. „Vnitřně s tím mám problém. Je to nepřijatelné, ale není to primárně nebezpečné pro právní stát,“ řekl Kalousek a dodal, že kauza mýtného tendru ho ohrožuje. Předseda sněmovny připomněl, že už se v této záležitosti několikrát omluvil.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme