Foldyna nemá ve vedení ČSSD co dělat, řekl Štěch. Nechci se o něm bavit, reagoval místopředseda strany

Místopředseda sociální demokracie Jaroslav Foldyna nemá podle předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD co dělat ve vedení strany. Prokázal to incidentem z tohoto týdne, kdy se v Praze hádal s lidmi protestujícími proti ruskému nacionalistickému motorkářskému klubu Noční vlci, řekl Štěch novinářům. Foldyna zopakoval, že se nemá za co omlouvat. A za hádku se neomluvil ani na pátečním grémiu strany.

Praha (Aktualizováno: 15:30 11. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Senátu Milan Štěch a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Filip Jandourek, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Domnívám se, že je to naprosto nepřijatelné a kolegové ve vedení by se k tomu měli jasně postavit. Nemělo by se to opakovat,“ řekl Milan Štěch při příchodu na jednání předsednictva.

Foldynovo video je promyšlený marketing, může z něj udělat hvězdu pro Okamuru, míní politolog

Číst článek

„Pana Foldynu jsem do funkce místopředsedy nenominoval a myslím si, že tímto skutkem prokázal, že ve vedení takové demokratické strany s takovou tradicí takový člověk nemá co dělat,“ doplnil.

„Nechci se o panu Štěchovi vůbec bavit. Abych ho neurazil,“ reagoval Foldyna na slova předsedy Senátu.

Nevidí také důvod, proč by se měl za incident omlouvat. „Každý, kdo se podívá na ten incident, který tam probíhal, tak vidí, že já se nemám komu a za co omlouvat. Mě policie nesebrala, nejsem žádný profesionální buřič a demonstrant,“ poznamenal Foldyna.

Uvedl také, že se choval v souladu s tím, jak vystupoval demonstrant, se kterým se dostal do potyčky.

Kritiku za své chování si Foldyna v úterý vysloužil také od předsedy ČSSD Jana Hamáčka. „Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit,“ napsal na svém facebooku Hamáček.

Foldyna se ale ani na pátečním jednání grémia strany neomluvil. Žádný návrh na jeho odvolání podle něj nezazněl a záležitost se prý ani oficiálně neprojednávala.

„Janu Hamáčkovi jsem řekl, že mě mrzí to, že jsem svým jednáním vyvolal na něj takový tlak,“ uvedl v pátek pro Aktuálně.cz Foldyna.

Noční vlci mají blízko k Putinovi

Noční vlci přijeli v pondělí do Prahy, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Čekalo na ně více než 150 příznivců i desítky odpůrců.

Noční vlci přijeli do Prahy. Čekali na ně odpůrci s vlajkami Evropské unie, Česka i Ukrajiny

Číst článek

Mezi oběma skupinami se odehrály ostré slovní přestřelky. Foldyna, který se s Nočními vlky sešel už v minulosti, se také s protestujícími slovně střetl a do jednoho strkal.

ČSSD se již před pondělním srazem Nočních vlků od Foldynovy účasti distancovala. Hamáček tehdy uvedl, že jde o Foldynovu soukromou iniciativu.

Noční vlci mají blízký vztah k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, který navštěvuje jejich akce.

Spolek také dříve dostával od Kremlu peníze, loni ale na rozdíl od minulých let vyšel naprázdno. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i Evropské unie za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme